Skocz do zawartości


Zdjęcie

FOTOWOLTAIKA


110 odpowiedzi w tym temacie

#51 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 20:43

jeszcze jedna kwestia. To nie jest bitcoin, ze jak sie uda, to masz zysk w setkach, jak nie tysiacach procentow.

 

Tutaj wszystko wskazuje, ze jezeli faktycznie sie uda, to inwestycja bedzie przynosila powiedzmy 10% na rok. Tak se z dupy strzelam. Niech bedzie te 10%. Niech bedzie nawet 15%. Tylko przy obecnym stanie wiedzy przecietnej osoby, predzej stracisz na tym 50% niż zarobisz 20%, dlatego ludzie wola czekac. Gdyby mozliwy byl wiekszy zarobek, to ryzyko byloby uzasadnione, natomiast nic nie wskazuje, ze faktycznie da sie zarobic duzo.

 

Przypomnij sobie jak wchodził bitcoin na rynek, to jaka była gadka ? Nie warto inwestować, bo nie ma gwarancji zysku, nie wiadomo jak długo to będzie istnieć, czy się zaraz nie zawinie itd. 



#52 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 20:45

no rzecz jest w tym, ze gdyby ludzie mieli pewnosc, ze zarobia nawet 5%, to by to brali, bo to dobra lokata kapitalu. Ale moze sie okazac, ze ryzykujesz 50%, zeby zarobic 10%, to sa lepsze sposoby inwestowania, nawet takie, gdzie bedzie na 0 po uwzglednieniu inflacji, ale nie wdupisz.

 

A poza tym, o czym sie nie mowi, w socjalistycznym kraju rzad moze w miesiac (!) zmienic zasady rzadzace rynkiem energii (lub zrobia to eurocwele, bo wiadomo, ze UE to narzedzie w rekach Niemcow) i nagle sie okaze, ze sie tego sprzedawac nie da, ze nie mozna tych instalacji robic, ze bedzie podatek od zyskow pradowych, ze bedzie oplata administracyjna za panele i jeszcze kilka innych rzeczy. Nie chcialbym nikomu podpowiadac :chamisko:

 

Inwestycja na 10 czy wiecej lat z miesieczna mozliwoscia wyjebki ze strony organow stanowiacych prawo. To nie brzmi zbyt dobrze. Oczywiscie mozna powiedziec, ze tendencje sa takie, ze bedziemy szli w zielona energie i nic sie nie zmieni, ale pewnosci nie ma. Zbyt wiele tu niewiadomych w tym "biznesie", zeby bezrefleksyjnie cisnac sie w kierunku paneli. Jak panele stanieja i nagle wielu zamoznych ludzi bedzie moglo 100 kola wyjebac na nie, to jestem przekonany, ze panstwo zmieni zasady, bo wtedy zarobia ludzie, a straca "korpo", a tak to nie moze byc, zeby ludzie mieli kase. Na bank bedzie podatek od paneli.

Jak będziesz miał chwile czasu, to cofnij się wstecz, na 1 stronę tematu i wejdź w link o rynku mocy i przeczytaj, co tam pisze i co to będzie oznaczać w przyszłości. Znajduję się tam kilka odpowiedzi na Twoje "niewiadome"


Użytkownik RAFIK edytował ten post 04 styczeń 2020 - 20:45


#53 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:23

Nie chce mi się rozpisywać, ale żeby zrobić konkretną wycenę niezbędny jest audyt i projekt, na podstawie dopiero tych danych jest możliwość zrobić dokładną wycenę.

Podam przybliżoną cenę za 5 kW (nie wchodząc w szczegóły dachu itd) Instalacja o mocy 5 kW wynosi w granicach 27000-29000 zł brutto. Dofinansowanie 5000 zł mój prąd, odliczenie od podatku, załóżmy 18% to 4000 zł. Łącznie zwrotu jest 9000 zł, jak ktoś jest inteligenty, to jeszcze ogarnie sobie dofinansowanie z programu "czyste powietrze" lub "prosument 2", ale załóżmy, że wszyscy są głupi, bo tylko na forum GieKSy, są inteligentni ludzie. Całkowity koszt instalacji wynosi 20 000 zł. 

 

5 kW, jest odpowiednikiem 5000 kWh zużycia. Cena energii elektrycznej i oplata dystrybucyjna wynosiła w 2019 roku 0,65 gr/kWh

Rocznie klient płaci 3250 zł (nie liczę innych dodatkowych opłat, podwyżki od 2020 roku i podwyżki od 2021 roku) 

W 6 lat zwraca mu się inwestycja w fotowoltaike, załóżmy, że po tych 10 latach i ekspertach z forum instalacja się spierdoli, chuj... Mayek z Kosą miał racje, jebana fotowoltaika, gówno bez pewności zysku, to mimo tego przez te 4 lata, klient jest na czysto ponad 3250 zł rocznie


Użytkownik RAFIK edytował ten post 04 styczeń 2020 - 21:31


#54 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:25

https://globenergia....ach-jak-dziala/



#55 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:30

Rocznie 3250zł za prąd??

#56 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:44

Faktury Ci wysłać od klientów ?



#57 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:47

O ile na poczatku udawales, ze bedziesz bezstronnie przedstawial argumenty na poparcie swojej racji, to teraz tak sie zapetliles w tym, ze juz zaczales nam cisnac, a nic takiego nie napisalismy.

 

Jestes troche tak, jak niektorzy wlasciciele lokali np. w Katowicach, gdzie jak ktos napisze "mnie nie smakowalo", to oni potrafia odpisac "chuja sie pan znasz na dobrym smaku".

 

Na chuj mi cisniesz? Teraz to sie niczym nie roznisz o tych wszystkich sprzedawcow, o ktorych mowilem, a ktorym nie ufam. Myslalem ze forum GieKSy, to mozna spokojnie wsrod swoich pogadac. Nie mozna. Zawsze komus musi odpierdolic.

 

Faktycznie uwierze firmie z branzy, do ktorej podales link. Na pewno mnie to przekonalo. Jutro robie instalacje za 100 patykow.


Użytkownik Mayek edytował ten post 04 styczeń 2020 - 21:48

  • kosa i eMG lubią to

#58 Toczmek89

Toczmek89
  • SK1964
  • LokalizacjaBrynów

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:47

Rocznie 3250zł za prąd??


ogólnie na prądzie teraz jest duży boom na oszczednosci.
sam wyliczałem oszczednosci na ledach w jednym centrum logistycznym na 345 tys rocznie, czyli zwrot z inwestycji jakies 1,5 roku.
ciezko w to uwierzyc czasem, ze nikt sam nie wpadł na to, żeby cos z tym zrobic

#59 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:50

Faktury Ci wysłać od klientów ?


Wysłać Ci moje?

Jeżeli mówimy o domku jednorodzinnym to ja tyle płace na dwa lata.

#60 Gumiś

Gumiś
  • SK1964
  • LokalizacjaBrynów

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:55

Wysłać Ci moje?

Jeżeli mówimy o domku jednorodzinnym to ja tyle płace na dwa lata.


Woda, ogrzewanie elektryczne i może się uzbierać .
U mnie 2 osoby w mieszkaniu 60m około 1500 zł. Kuchenka gazowa , ogrzewanie i woda miejskie

#61 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 21:57

O ile na poczatku udawales, ze bedziesz bezstronnie przedstawial argumenty na poparcie swojej racji, to teraz tak sie zapetliles w tym, ze juz zaczales nam cisnac, a nic takiego nie napisalismy.

 

Jestes troche tak, jak niektorzy wlasciciele lokali np. w Katowicach, gdzie jak ktos napisze "mnie nie smakowalo", to oni potrafia odpisac "chuja sie pan znasz na dobrym smaku".

 

Na chuj mi cisniesz? Teraz to sie niczym nie roznisz o tych wszystkich sprzedawcow, o ktorych mowilem, a ktorym nie ufam. Myslalem ze forum GieKSy, to mozna spokojnie wsrod swoich pogadac. Nie mozna. Zawsze komus musi odpierdolic.

 

Faktycznie uwierze firmie z branzy, do ktorej podales link. Na pewno mnie to przekonalo. Jutro robie instalacje za 100 patykow.

Ale gdzie ja Ci pocisłem, w którym miejscu Cie obraziłem ? Dalej przedstawiam swoje racje, w taki sam sposób jak od początku przedstawiałem. Zgadza się, to jest forum GieKSy, gdzie można luźno podyskutować, wymienić się poglądami, racjami, ale opartymi na faktach a nie na na domysłach, które są na zasadzie wydaje mi się to będę pierdolił 3 po 3.. No wybacz mi jeśli Cie uraziłem, uczę się cierpliwości 



#62 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:00

Wysłać Ci moje?

Jeżeli mówimy o domku jednorodzinnym to ja tyle płace na dwa lata.

 

A jakbyś tyle płacił w rok, to co wtedy ?



#63 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:06

Woda, ogrzewanie elektryczne i może się uzbierać .
U mnie 2 osoby w mieszkaniu 60m około 1500 zł. Kuchenka gazowa , ogrzewanie i woda miejskie


Woda ok ale ogrzewanie na prąd to chyba u nas abstrakcja.

Ja domek parter z poddaszem około 160m.Non stop podłączone dwa tv,tuner, dwie lodówki,piekarnik,expres do kawy,mikrofala itd.Woda i ogrzewanie na gaz.W okresie wiosenno letnim max 200zł A okres jesienno zimowy max 300zl oczywiscie na dwa miesiące.Wiec więcej jak 1500 na rok nie płacę.

#64 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:08

ogólnie na prądzie teraz jest duży boom na oszczednosci.
sam wyliczałem oszczednosci na ledach w jednym centrum logistycznym na 345 tys rocznie, czyli zwrot z inwestycji jakies 1,5 roku.
ciezko w to uwierzyc czasem, ze nikt sam nie wpadł na to, żeby cos z tym zrobic

Optymalizacje kosztów w zakładach produkcyjnych można robić na wiele sposobów, tymi najszybciej przynoszącymi zyski są odpowiednio dobrane parametry, po wcześniejszej analizie profilu dystrybucyjnego, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 30-40 %, mam tu na myśli dobór odpowiedniej taryfy dystrybucyjnej oraz sprzedażowej. 

oraz oświetlenie, które tak jak Toczmek piszę, zwraca się do 2 lat. Interesujący jest też fakt, że zakłady produkcyjne, mają uproszczone procedury w zamawianiu, jeżeli chodzi o inwestycję, które się własnie zwrócą szybciej niż w dwa lata.



#65 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:08

A jakbyś tyle płacił w rok, to co wtedy ?


To bym się zastanowił co mi wpierdala tyle prądu i dlaczego.Starał się to najpierw zredukowac A nie inwestować kolejne tysiące.

#66 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:18

Aha, czyli miałbyś jedną lodówkę  :chujamizrobisz:



#67 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:19

Woda ok ale ogrzewanie na prąd to chyba u nas abstrakcja.

 

niestety nie. Bede musial takie zrobic w kamienicy, bo nie ma innej opcji.



#68 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:27

Ci Twoi klienci to niezłe "ziółka" muszą być .Sprawdz czy w którymś pokoju nie mają takich małych zielonych krzaczków wtedy sprawa dużego zużycia prądu będzie rozwiązana
  • Toczmek89 lubi to

#69 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:43

Ci Twoi klienci to niezłe "ziółka" muszą być .Sprawdz czy w którymś pokoju nie mają takich małych zielonych krzaczków wtedy sprawa dużego zużycia prądu będzie rozwiązana


A Ty w takich okolicznościach duże zużycie chciałbyś redukować poprzez zgłoszenie do operatora czy na policję ? :)

#70 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 22:55

Dyskusji już dalej nie ma co prowadzić A więc życzę Ci samych klientów którzy płacą minimum 3250 zł za prąd.Niech Ci się wiedzie w tym biznesie.

#71 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 23:03

Dziękuje i wzajemnie. Wszystkiego dobrego :)

#72 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 styczeń 2020 - 23:12

Rachunek od klienta, za dwa miesiące. Rachunek co dwa miesiące, zużycie takie same. Pytanie do ekspertów, ile wynosi zużycie w ciągu roku i jaki jest łączny koszt ?

Załączone pliki



#73 Miłosz1964

Miłosz1964
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 05 styczeń 2020 - 13:39

...

Dołączona grafika


#74 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 05 styczeń 2020 - 18:18

 

Woda ok ale ogrzewanie na prąd to chyba u nas abstrakcja.
Dlaczego? 

Teraz sytuacja też sie zmienia pod względem mentalności i technologi która idzie do przodu, bloki/kamienice są ocieplane, ludzie nie wstawiają najtańszych okien tylko są 3 komorowe i szyba termo, drzwi z progami, wentylacja grawitacyjna w lepszych technologiach, są taryfy prądowe i ogrzewania akumulacyjne np. Można sporo zbić koszty ogrzewania. Ja aktualnie aktualnie ogrzewam prądem 50 m2. to wychodzi mi około 200 zł za samo ogrzewanie. Temperatura mieszkania około 21 stopni, salon 22. 


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#75 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 05 styczeń 2020 - 18:46

Dlatego że ogrzewanie na prąd ma 1/100.Za moich czasów to były okna 5 komorowe:-) .Ja ogrzewam gazem około 160 metrów.Temperatura ustawiona na 23.5.W skali roku wychodzi mi max 3200zł razem z wodą i kuchenką.

Użytkownik JOHAN 13 edytował ten post 05 styczeń 2020 - 18:46





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych