Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gospodarka


357 odpowiedzi w tym temacie

#76 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 03 sierpień 2021 - 19:57

Wyjaśnienie obecnej sytuacji na rynku

Inflacja z 4 powodów:

Dodruk pieniądza (NBP nr 4 na świecie)

Spowolnienie produkcji z powodu kowida co wiąże się z małą ilością towarów i wzrostem cen

Zwiększanie opodatkowania obywateli

Polityka polskiego banku centralnego - niskie stopy procentowe, tanie kredyty, nie oszczędzaj tylko bierz kredyt


Użytkownik Bartek84 edytował ten post 03 sierpień 2021 - 20:00

Bóg, Honor, Ojczyzna.

#77 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 04 październik 2021 - 20:23

Kryzys energetyczny w Chinach grozi większym chaosem w globalnym łańcuchu dostaw

Nasilający się kryzys dostaw energii w Chinach powoduje przerwy w dostawach prądu dla gospodarstw domowych. Zmusza również fabryki do ograniczenia produkcji, co grozi spowolnieniem ogromnej gospodarki kraju i jeszcze większym obciążeniem dla globalnych łańcuchów dostaw.

Redakcja CNN powołuje się na informacje z chińskich mediów, podając, że firmom w przemysłowym sercu kraju nakazano ograniczyć zużycie energii, by zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd. Odcięto też dostawy do niektórych domów, co podobno doprowadziło nawet do uwięzienia ludzi w windach. Global Times pisał o „niespodziewanej i bezprecedensowej” przerwie w dostawach prądu, która dotknęła trzy północno-wschodnie prowincje w poniedziałek. Gazeta poinformowała, że racjonowanie energii w prowincjach Heilongjiang, Jilin i Liaoning „spowodowało poważne zakłócenia w codziennym życiu ludzi i działalności biznesowej”. Niedobory energii dotknęły również południową prowincję Guangdong – główny ośrodek przemysłowy i żeglugowy.

Chiny zostały dotknięte podobnym kryzysem energetycznym w czerwcu, ale sytuacja się pogarsza. Chiński przemysł stoi w obliczu ogromnej presji ze strony gwałtownie rosnących cen energii, a także ze strony Pekinu, który chce zająć się problemem emisji dwutlenku węgla.

Chiny – największy truciciel na świecie – stara się wypełnić zobowiązanie, że jego emisje dwutlenku węgla osiągną najwyższy poziom przed 2030 rokiem. Wymaga to od prowincji, aby zużywały mniej paliw kopalnych na każdą jednostkę produkcji gospodarczej – na przykład poprzez spalanie mniejszej ilości węgla w celu wytworzenia energii. W tym samym czasie, gdy gospodarka światowa wychodzi z pandemii, wzrósł popyt na towary chińskiej produkcji. Efekt? Brak wystarczającej ilości energii.

Główni międzynarodowi dostawcy naciskają na firmy, które już borykają się z opóźnieniami spowodowanymi przez niedobory i globalne opóźnienia w wysyłce. Przykładowo, Pegatron (tajwańska firma, która produkuje komponenty i montuje iPhone’y dla Apple) oświadczył, że współpracuje z „lokalnymi [chińskimi] politykami rządowymi”, aby „uruchomić mechanizmy oszczędzania energii i zmniejszyć produkcję”. Racjonowanie energii może spowodować nowe trudności dla łańcucha dostaw w sektorze tech, choć prawdopodobnie nie tak poważne, jak światowy niedobór chipów komputerowych, który ma wpływ na wszystko: od samochodów i pralek do innych urządzeń elektronicznych.


Cięcie prognoz wzrostu gospodarczego

Kryzys skłania ekonomistów do cięcia oczekiwań wzrostu w tym roku dla drugiej co do wielkości gospodarki świata. Analitycy Nomury obniżyli w piątek swoją prognozę chińskiego wzrostu w 2021 roku o pół punktu procentowego do 7,7 proc., powołując się na rosnącą liczbę fabryk, które musiały zaprzestać działalności z powodu lokalnych nakazów zużycia energii lub przerw w dostawie prądu z powodu rosnących cen węgla i jego niedoborów.

We wtorek analitycy Goldman Sachs obniżyli prognozę wzrostu PKB na 2021 r. do 7,8 proc. z 8,2 proc., powołując się na „ostatnie ostre cięcia produkcji w wielu gałęziach przemysłu o wysokiej energochłonności”. Zwrócili również uwagę na znaczną niepewność w ostatnim kwartale roku, biorąc pod uwagę, że chińska gospodarka już stoi w obliczu ryzyka z powodu kryzysu zadłużenia w Evergrande – chwiejącym się konglomeracie deweloperskim, który wywołał obawy wśród niektórych analityków.

Problemy z dostawami energii nie są w Chinach niczym nowym. Tego lata kilka chińskich prowincji ostrzegało przed niedoborami energii, co było najgorszym kryzysem energetycznym od 2011 roku. Najnowsze doniesienia są jednak jeszcze bardziej niepokojące. Dotkliwe braki w północno-wschodniej części kraju utrzymają się przez jakiś czas.

Chiny wydostały się z pandemicznej zapaści w dużej mierze dzięki boomowi w budownictwie i produkcji, jednak projekty nieruchomościowe i fabryki wymagają tony energii, a co za tym idzie – ogromnych ilości węgla.

Skupienie się na infrastrukturze i budownictwie spowodowało, że w pierwszym kwartale 2021 roku emisja dwutlenku węgla w Chinach osiągnęła rekordowy poziom, jak wynika z badań opublikowanych w maju przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA). Agencja powiedziała, że było to najszybsze tempo wzrostu w ciągu ponad dekady. Tymczasem post-pandemiczny boom na surowce i ambitne cele klimatyczne wywindowały ceny węgla niebotycznie wysoko, biorąc pod uwagę wzrost popytu i spadek wydobycia. Cena węgla energetycznego, który jest głównie wykorzystywany do produkcji energii, wzrosła w tym roku z 671 juanów (104 dolarów) za tonę do około 1100 juanów (170 dolarów).

Ambitne cele klimatyczne

Być może największym czynnikiem jest dążenie do osiągnięcia celu prezydenta Xi Jinpinga, jakim jest transformacja Chin w stronę neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. Chiński rząd stawia sobie za cel zmniejszenie w tym roku „energochłonności” o 3 proc. na jednostkę PKB.

W sierpniu chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) wezwała prawie wszystkie główne regiony Chin do ograniczenia lub monitorowania zużycia energii i jej intensywności do końca roku. Dziewięć z prawie trzech tuzinów prowincji i regionów Chin zwiększyło intensywność energetyczną w pierwszej połowie roku. Wśród nich znalazła się prowincja Guangdong w południowych Chinach, główny ośrodek produkcyjny, w którym jeden z tartaków obniżył ostatnio wydajność o ponad połowę z powodu ograniczeń w dostawach energii. Kolejne 10 prowincji nie spełniło wymogów energetycznych.

Niektóre chińskie media państwowe wezwały również do znalezienia równowagi pomiędzy osiągnięciem celów klimatycznych a pozwoleniem, aby kryzys energetyczny wymknął się spod kontroli
Bóg, Honor, Ojczyzna.

#78 LTS

LTS
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 05 październik 2021 - 09:39

Już przyszło info z paru fabryk, że ograniczają dni produkcyjne do 4.



#79 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 05 październik 2021 - 11:29

O obecnej inflacji, stopach procentowych, kredytach, oszczędnościach itp

 


Bóg, Honor, Ojczyzna.

#80 Izmo

Izmo
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 październik 2021 - 14:50

Adam i spółka podnoszą stopy:

  • stopa referencyjna: 0,50 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,1 proc.)
  • stopa lombardowa: 1,00 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,5 proc.)
  • stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej (brak zmian)
  • stopa redyskonta weksli: 0,51 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,11 proc.)
  • stopa dyskontowa weksli: 0,52 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,12 proc.)


#81 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 październik 2021 - 14:54

Jak myślicie? Na jakim poziomie się zatrzymamy? Jak czytam komentarze to w Listopadzie będzie 1.2%

Trzeba spłacić kredyt i nara


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#82 butcher

butcher
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 październik 2021 - 21:30

Przed covidem było chyba 1.5%(?). Myślę że to jest jakiś punkt wyjścia. Jak ciulnie ponad ten poziom to już będzie duży powód do dyskusji. Ale mam na myśli przyrost w miarę liniowy, bo jeśli z miesiąca na miesiąc ma być o 1pp. w górę to przejebane...
P.S. Sam też mam kredyt hipoteczny, ale nie ponad stan. I takie wahania to wliczone. Mam nadzieję, że to wpłynie też na wysokość lokat / kont oszczędnościowych, bo to teraz patologia w drugą stronę

#83 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 październik 2021 - 21:38

Z tego co tam wyczytałem planowany jest poziom 2.5% +/- 1 p.p. więc tak srogo bo od 4% to już jazda bez trzymanki bo jak ktoś brał hipoteke przy stopach 0.1% to ile mu rośnie rata? 80%?
Jak dla mnie te 3% jest bardzo realne bo od poczatku roku KNF (?) co chwile nadawała w mediach ostrzeżenia/informacje na temat EWENTUALNYCH ;) wzrostów s.p. i związanych z tym konsekwencjami.
  • butcher lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#84 WzG

WzG
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 październik 2021 - 21:49

Z tego co tam wyczytałem planowany jest poziom 2.5% +/- 1 p.p. więc tak srogo bo od 4% to już jazda bez trzymanki bo jak ktoś brał hipoteke przy stopach 0.1% to ile mu rośnie rata? 80%?
Jak dla mnie te 3% jest bardzo realne bo od poczatku roku KNF (?) co chwile nadawała w mediach ostrzeżenia/informacje na temat EWENTUALNYCH ;) wzrostów s.p. i związanych z tym konsekwencjami.


Jak się zastanawiałem nad hipoteką i rozmawiałem o tym ze znajomym, który jakieś tam pojęcie ma to mówił, że nawet do 40% może wzrosnąć rata. W sumie to cieszę się, że nie wziąłem kredytu, a było blisko podjęcia takiej decyzji, chociaż muszę stwierdzić, że średnio w to wierzyłem, ale patrząc na to co się dzieje to jest duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

#85 Izmo

Izmo
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 październik 2021 - 21:49

No myślę, że stopy będą podnosić do skutku aż inflacja nieco nie przystopuje, a czy to będzie 2, 4, 8% jest baaardzo ciężko przewidzieć...



#86 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 06 październik 2021 - 23:11

Potwierdziło się to co mówił ten ekonomista z filmiku, który wrzuciłem, byliśmy ostatnim krajem Europy, który nie podnosił stóp procentowych. Do dzisiaj.
Bóg, Honor, Ojczyzna.

#87 butcher

butcher
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 06:14

Z tego co tam wyczytałem planowany jest poziom 2.5% +/- 1 p.p. więc tak srogo bo od 4% to już jazda bez trzymanki bo jak ktoś brał hipoteke przy stopach 0.1% to ile mu rośnie rata? 80%?
Jak dla mnie te 3% jest bardzo realne bo od poczatku roku KNF (?) co chwile nadawała w mediach ostrzeżenia/informacje na temat EWENTUALNYCH ;) wzrostów s.p. i związanych z tym konsekwencjami.

 

No takie 4% to już będzie ostro fest!

W ogóle nie wyobrażam sobie co się będzie działo! Jasne, teraz nawet w radiu są reklamy (ciekawe czemu akurat teraz  :hihi: ) o tym żeby to uwzględnić i nie brać kredytów na które może kogoś nie być stać itp.

 

No ale to teraz, a co z ludźmi, którzy już poszli "pod korek"? Myślę, że jest takich niemało jak nadal trwa boom na deweloperkę itp. itd. inflacja im codzinne wydatki zabije, a rata wzrośnie o nie wiem - nawet 50%  :szok: Wtedy niedawne problemy frankowiczów to będzie mały pikuś...

 

EDIT: no i może to będzie takie robienie sobie problemów żeby było co robić, bo nowych to przyblokuje, ale dla starych w dużej skali będzie trzeba znowu robić jakieś programy pomocowe, dopłaty, itp.


Użytkownik butcher edytował ten post 07 październik 2021 - 06:17


#88 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 12:27

ILE PALIWA⛽️ KUPISZ ZA ŚREDNIĄ KRAJOWĄ❓

Porównanie Polski 🇵🇱 na tle innych państw Europy.

Ceny na dzień 29.09.2021 r. za e-petrol. https://t.co/2gN51ztC7O
Bóg, Honor, Ojczyzna.

#89 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 12:36

przede wszystkim jak ludziom skoczy rata, to beda mniej konsumowali, bo beda musieli oszczedzic na rate. Skutkow tego przewidziec sie w pelni nie da, zobaczymy. Dochodza tutaj jeszcze inne czynniki. Za chwile moze byc globany kryzys finansowy, to wtedy dopiero bedzie dupa.



#90 BGC1964

BGC1964
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 13:19

Kurwa tyle co chciałem se coś wziąć na raty, ziobro ty kurwo przestań mnie prześladować


  • griszag lubi to

#91 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 15:01

przede wszystkim jak ludziom skoczy rata, to beda mniej konsumowali, bo beda musieli oszczedzic na rate. Skutkow tego przewidziec sie w pelni nie da, zobaczymy. Dochodza tutaj jeszcze inne czynniki. Za chwile moze byc globany kryzys finansowy, to wtedy dopiero bedzie dupa.

Jak w 2011 (?) podniesiono stopy (ostatni raz) to okazało się, że to było coś gorszego niż zbrodnia, to był błąd bo wtedy prawie weszliśmy w recesje. 

 

Ogólnie tutaj chodzi o chłodzenie gospodarki, za tym zawsze idzie 1) mniejsza konsumpcja 2) większe bezrobocie.

Ciekawi mnie jak będzie wyglądać to drugie. Teoretycznie powinniśmy mieć to pod kontrolą bo jednym podpisem można wyautować z Polski kilkaset tysięcy ukraińców. 


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#92 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 15:19

Swoją drogą, według symulacji, kwota raty skoczy o 100zl dopiero wtedy, jak masz kredyt na pół banki. To też nie przesadzajmy, że to jest coś zaporowego. Nie jestem jakimś bogaczem, ale no kurde. Pół banki, 100zl. Bez przesady :)

#93 Czapla

Czapla
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 16:03

Dokładnie, przeczytałem posty o podniesieniu rat za hipotekę i sobie myślę, że chujnia straszna itd.
Przez dzień przeczytałem kilka artykułów i okazuję się, że w moim przypadku rata teoretycznie wzrośnie o jakieś 70-90zł więc tak jak pisze Mayek, nie jest to nic zaporowego, ale żeby nie zapeszać to dopisze, że zobaczymy jak będzie

#94 Izmo

Izmo
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 16:05

No jeżeli zostawią 0.5% to tak, mnie nie zdziwi znowu podbitka w listopadzie o jakieś kolejne 0.25-0.5%.



#95 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 16:09

Przecież nikt tutaj nie piszę o tych stopach 0.5% tylko o dalszym wzroście. W umowie kredytu macie napisane o ile wzrasta koszt kredytu przy różnym poziomie p.p. Przy wzroście stóp o 3 p.p. kosz kredytu wzrasta o około 50-60%


Użytkownik terror edytował ten post 07 październik 2021 - 16:15

  • Junior lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#96 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 17:05

Mam wiarę w to, że RPP wie o tym, że przy takim podniesieniu będzie recesja, więc tego nie zrobią

#97 BGC1964

BGC1964
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 17:11

Mam w santanderze hipotekę którego totalnie nie kumam, zaczynałem od ponad 800 zł za ratę, po kilku miesiącach zacząłem dostawać listy, że obniżają mi rate, przez moment płaciłem ponad 100 zł mniej niż na poczatku, aż spadło do 760. Obecnie dostałem znowu list, że rata idzie do góry do kwoty 776. Kurwa ostro to pojebane i totalnie nie kumam co i jak(wiadomo, wiem, że stopy procentowe itp.) ale w ciągu 3 lat to już chyba 7 zmiana raty na niższe i droższe. Cza mieć łeb jak sklep żeby to ogarnąć. Czekam te jebane 2 lata żeby móc normalnie to spłacić do końca i mieć wyjebane bo chuj wie co im za pare lat odpierdoli z tymi ratami



#98 griszag

griszag
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 17:28

kurde, wczoraj dostałem decyzję o przyznaniu kredytu  :dead:



#99 Junior

Junior
  • SK1964
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 07 październik 2021 - 17:58

Mam w santanderze hipotekę którego totalnie nie kumam, zaczynałem od ponad 800 zł za ratę, po kilku miesiącach zacząłem dostawać listy, że obniżają mi rate, przez moment płaciłem ponad 100 zł mniej niż na poczatku, aż spadło do 760. Obecnie dostałem znowu list, że rata idzie do góry do kwoty 776. Kurwa ostro to pojebane i totalnie nie kumam co i jak(wiadomo, wiem, że stopy procentowe itp.) ale w ciągu 3 lat to już chyba 7 zmiana raty na niższe i droższe. Cza mieć łeb jak sklep żeby to ogarnąć. Czekam te jebane 2 lata żeby móc normalnie to spłacić do końca i mieć wyjebane bo chuj wie co im za pare lat odpierdoli z tymi ratami

 

I najgorsze jest to, że takich ludzi jak Ty jest fchuj. Ludzie podpisują i biorą coś na czym nie mają zielonego pojęcia, a później zdziwienie i tarapaty... 


  • kosa lubi to

"Bardzo się irytuję kiedy czytam, że GKS wygrał albo przegrał, a potem okazuje się, że chodzi o... GKS Bełchatów. Przepraszam, ale GKS jest tylko jeden, tak samo jak Ruch, Górnik, Wisła, Motor, Lech albo Legia. Z całym szacunkiem, ale kiedy mowa o innych drużynach tak samo się nazywających, powinno dodawać się miasto dla pełnej identyfikacji. Niech Bełchatów osiągnie w polskiej piłce tyle co Katowice - wtedy porozmawiamy."

06 kwietnia 2009, Paweł Czado.


#100 Lars

Lars
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 18:03

No ale przecież nigdy nie zrozumiesz w 100% tych umów, bo jest napisana takim językiem, że nawet doradca na chłopski rozum nie przetłumaczy.
  • Krzyś lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych