Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gospodarka


357 odpowiedzi w tym temacie

#26 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 31 styczeń 2021 - 11:35

Zanim się zacznie obracać pieniędzmi należy przeczytać setki książek. Zacząłbym od myśli ekonomicznej i różnych spojrzeń na to czyli neoliberałowie i ich przeciwnicy (lub ludzie którzy chcą to ograniczyć, np Thaler i Shiller).
Potem opisy wielkich kryzysow i ich przyczyny, a potem liznąć trochę matematyki. I to dopiero, moim zdaniem, daje bazę do inwestowania, bo teraz każdy się rzuca na nieruchomości czy złoto, bo to modne i niby łatwe tematy, ale nawet ludzie nie wiedzą jaką z tego stopa zwrotu jest.

Oczywiście oprócz tego co napisałem warto się podstaw ekonomii nauczyć, żeby rozumieć co to stopa zwrotu, inflacja czy umieć czytać wykresy.

Jestem gdzieś w połowie tych rzeczy, o których napisalem i przyjemnie czas spędzam. Polecam zwlaszcza Shillera. Nie ma tego dużo w bibliotekach, więc na pewnym etapie trzeba będzie kupić książki (a niestety tanie nie są;)

#27 kosa

kosa
  • SK1964
  • LokalizacjaPanewniki

Napisano 31 styczeń 2021 - 13:20

Zanim się zacznie obracać pieniędzmi należy przeczytać setki książek.

 

Lepiej zacząć od ich zarobienia ;)

 

*

 

Trochę przesadzasz Mayek z setkami książek i teorią. To coś w stylu, że nie można być trenerem, jeśli nie było się piłkarzem albo nie można mówić i pisać o piłce, jeśli się w nią nie grało. Oczywiście podstawy i fundamenty są ważne, ale też znowu nie przesadzajmy, że bez tej teorii nie powinno się w nic inwestować albo że z taką teorią inwestycja będzie trafiona. 


Użytkownik kosa edytował ten post 31 styczeń 2021 - 13:44

  • Junior lubi to

Przyjaźń jest wszystkim!


#28 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 31 styczeń 2021 - 13:28

(((setki książek))) i tak zawsze się kończy na argumentach adstalinum

RKzjFPK.png


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#29 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 31 styczeń 2021 - 14:06

Nastepna nagroda im. Nobla z ekonomii rozstrzygnięta.

Tu wspomina o tym na samym początku, ale wiadomo że Mayek najmądrzejszy :(

https://youtu.be/nwQNooF8T4Y

No ale zapomniałem, że Twoja wiedza jest na wysokim poziomie i obracasz milionami na największych rynkach światowych.
I lepiej na tym wchodzisz.

Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 31 styczeń 2021 - 14:12


#30 Banditen

Banditen
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaPolska

Napisano 31 styczeń 2021 - 14:18

Znam Skerfejsa już kilka lat i powiem Wam, że na pieniądzach zna się tak, jak na medycynie....


  • eMG lubi to

#31 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 31 styczeń 2021 - 14:37

Ale my tu piszemy o inwestycjach, a nie kto jest na banknktach.
Także kłamiesz.

#32 Banditen

Banditen
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaPolska

Napisano 31 styczeń 2021 - 15:20

Aaaaa i podobnie, jak na ortografii.

#33 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 31 styczeń 2021 - 15:45

Za to doskonale, na głupocie.
I stwierdzam, że jeszcze trochę i będziesz na równi z moim ulubionym forumowiczem.

Aha dawno już nic nie było o Staszowie, zabaw mnie znowu.

#34 Banditen

Banditen
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaPolska

Napisano 31 styczeń 2021 - 16:13

Ja także znam się na głupocie, tak że nie pierdol ;)
Pani od polskiego, pod Staszowem, nie była najlepsza, co?

#35 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 31 styczeń 2021 - 16:26

No cóż mam Ci powiedzieć, znów pokazałeś klasę. :)

#36 griszag

griszag
  • SK1964

Napisano 31 styczeń 2021 - 19:05

Zanim się zacznie obracać pieniędzmi należy przeczytać setki książek. Zacząłbym od myśli ekonomicznej i różnych spojrzeń na to czyli neoliberałowie i ich przeciwnicy (lub ludzie którzy chcą to ograniczyć, np Thaler i Shiller).
Potem opisy wielkich kryzysow i ich przyczyny, a potem liznąć trochę matematyki. I to dopiero, moim zdaniem, daje bazę do inwestowania, bo teraz każdy się rzuca na nieruchomości czy złoto, bo to modne i niby łatwe tematy, ale nawet ludzie nie wiedzą jaką z tego stopa zwrotu jest.

Oczywiście oprócz tego co napisałem warto się podstaw ekonomii nauczyć, żeby rozumieć co to stopa zwrotu, inflacja czy umieć czytać wykresy.

Jestem gdzieś w połowie tych rzeczy, o których napisalem i przyjemnie czas spędzam. Polecam zwlaszcza Shillera. Nie ma tego dużo w bibliotekach, więc na pewnym etapie trzeba będzie kupić książki (a niestety tanie nie są;)

https://m.youtube.co...h?v=85xV-xwYsX0
  • arek lubi to

#37 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 17 luty 2021 - 14:41

Ciekawe rzeczy. Było się śmianie z Emilewicz i jej: 

Paradoksalnie, epidemia koronawirusa może być szansą dla polskich przedsiębiorców

Aktualne dane wskazują, że Polska gospodarka stoi bardzo dobrze. Kilka dni temu pekao opublikowało raport na ten temat. Na świecie też mocne odbicie od kilku miesięcy. 


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#38 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 25 luty 2021 - 17:09

Co raz więcej danych wychodzi za rok 2020. To jest wręcz niesamowite, ale jak COVID się "skończy" w tym roku to Polska może być mega wygranym.

Tutaj porównanie Polski i Szwecji. 

https://twitter.com/...9619591/photo/1

Tyle srania o ten socjalizm a wychodzi na to, że w Polsce kryzys na klatę w głównej mierze wzieło państwo. Dwa, gospodarstwa domowe w Polsce są nie zadłużone, więc odbicie może być b. mocne. W obu przypadkach to jest dobry prognostyk. 


Użytkownik terror edytował ten post 25 luty 2021 - 17:10

  • marcin_89 lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#39 BGC1964

BGC1964
  • SK1964

Napisano 26 luty 2021 - 00:15

Przecież jeśli serio tak jest, to rasa panów już ma 10 scenariuszy żeby w miarę szybko nas ujebać
  • silny lubi to

#40 paulek

paulek
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTychy

Napisano 26 luty 2021 - 06:37

Co raz więcej danych wychodzi za rok 2020. To jest wręcz niesamowite, ale jak COVID się "skończy" w tym roku to Polska może być mega wygranym.

Tutaj porównanie Polski i Szwecji. 

https://twitter.com/...9619591/photo/1

Tyle srania o ten socjalizm a wychodzi na to, że w Polsce kryzys na klatę w głównej mierze wzieło państwo. Dwa, gospodarstwa domowe w Polsce są nie zadłużone, więc odbicie może być b. mocne. W obu przypadkach to jest dobry prognostyk. 

co Ty forumowy Kuciński?

 

 

wiesz ile przedsiębiorstw poupadało? Jeszcze wklei tu artykuł z tvp info, że Polacy w zasadzie to się wzbogacili.



#41 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 26 luty 2021 - 09:53

Co ma do tego Kuchciński jak to sa raporty dane z zagranicznych ośrodków? Ja nawet nie wiem kto to Kuchciński. Tvp ostatnio oglądałem w święta u rodziców. Masa firm poupadała. Rynek zweryfikował a ten Covid to jest jak wojna - wygra ten kto przetrwa z jak najmniejszymi stratami. Na razie wychodzimy znacznie lepiej niz reszta europy. W 2020 mieliśmy 3.5 % pkb nadwyzki z eksportu. Przeciez to sa rewelacyjne dane bo one swiadcza o jednym - gdy jedni padaja inne firmy robia biznesy życia a niektóre sektory gospodarki bie zaliczyly spadków jak dobra konsumcyjne trwale a Polska w głównej mierze na tym opiera gospodarkę.

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#42 paulek

paulek
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTychy

Napisano 26 luty 2021 - 10:28

tak, dane wykresy, badania. To tak prawdziwe, jak średnia 4,5 tysiąca.



#43 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 26 luty 2021 - 10:52

No nie. Prawdziwe jest to pierdolenie. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#44 silny

silny
  • SK1964
  • LokalizacjaChełm

Napisano 26 luty 2021 - 11:43

Terror, ale to wszystko na kredyt, to musi jebnąć prędzej czy później. A kredyt wiadomo u kogo, u naszych pejsatych właścicieli.


Użytkownik silny edytował ten post 26 luty 2021 - 11:44


#45 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 26 luty 2021 - 13:03

Chyba nie potraficie czytać ze zrozumieniem. Ja nie nie napisałem, ze jesteśmy krainą miodem i mlekiem płynąca ale tylko tyle, ze krwawimy znacznie mniej niz inne kraje. Mam swiadomosc ze dlug to dlug ale pozyczki zaciągane przez panstwo sa tańsze i łatwiej nimi zarządzać. Tutaj najciekawsza rzecza jest to, ze ile to było pisania ze dlug publiczny jest „podwójny” - panstwo bierze kredyt a i obywatele tak samo sie zadluzaja. Widac, ze to nie prawda. Czytam te komenatrze i konsternację wśród ekipy od Balcerowicza i mam zaciech. Serio, jak porowna sie Polske z innymi krajami to jest dobrze

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#46 BGC1964

BGC1964
  • SK1964

Napisano 26 luty 2021 - 14:07

/\
 |
 |
 |
OD RAZEMAWKI DO MŁODYCH PiS W TYDZIEN [ZOBACZ JAK]


  • Mayek lubi to

#47 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 26 luty 2021 - 16:27

He he w zasadzie można skończyć czytać na zdaniu "rynek zweryfikował", zestawiając to z rządowym zamknięciem branży. Więc co rynek zweryfikował? Że ludzie nie mieli oszczędności na rok postojowego, czy co konkretnie?

Duża wiara w wykresy z Twittera, skoro sprawa jest skomplikowana. Ja nie wierzę w to, że Polska to przejdzie łagodniej. Nie po to jesteśmy w układach międzynarodowych trzymani za pysk, żeby nam coś lepiej poszło. Szwecja czy inni rusza z kopyta i tyle będzie z tym naszym "lepiej".

#48 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 26 luty 2021 - 17:03

Z perspektywy całej gospodarki to nie ma znaczenie że rząd coś zamknął czy nie. Historia i losy państwa/narodów to są dynamiczne kwestie i od zawsze tak było, że pod wpływem różnych czynników nagle wprowadzane są cła, reglamentacje, prohibicje wywracające biznesy do góry nogami. Ale to kwestia poboczna, główny wątek to taki, że inne branże (istotniejsze od branży zup) funkcjonują całkiem spoko i Polska np. stała się liderem przemysłu meblarskiego czy baterii do aut. 3.5% PKB to eksport! Rekord od ponad 20 lat! A z tego bierze się bogactwo narodów - że nie konsumujemy w ramach własnego rynku, tylko eksportujemy produkowane przez nas towary ściagając kasę z zagranicy. Wiadomo, wszystko może się wydarzyć, ale na razie jest całkiem ok. 

Zresztą, kurwa o czym tutaj dyskutować. w Poslce problem to taki, że studenci chcą się na legalu najebać a w takiej Francji studenci ustawiają się w 500 osobowych kolejkach po paczki żywnościowe po taka bieda wyjebała. No ale to jest propaganda TVP zapewne. 


Użytkownik terror edytował ten post 26 luty 2021 - 17:05

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#49 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 26 luty 2021 - 17:20

Czy to wygląda tak dramatycznie? Niech każdy sam sobie odpowie. 

7Nm4wKz.png


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#50 paulek

paulek
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTychy

Napisano 01 marzec 2021 - 10:12

No nie. Prawdziwe jest to pierdolenie. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

Pierdolisz, wklejasz jakieś tabelki. Zapytaj na forum, zrób ankietę, kto ile zarabia, wyciągnij średnią. Tyle warte są te wszystkie wykresy, dane z GUSu i inne pierdoły.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych