Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gospodarka


357 odpowiedzi w tym temacie

#101 Junior

Junior
  • SK1964
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 07 październik 2021 - 18:05

Ale świadomość mechaniki stóp procentowych to powinna być elementarna wiedza przed wzięciem kredytu. 

 

Ja swoją umowę przesłałem do znajomego radcy, normalnie taka usługa kosztuje w okolicach 200-300 zł, który wytłumaczył mi moje wątpliwości. To kropla w morzu odsetek i konsekwencji jakie umowa może za sobą nieść. 


  • kosa i LTS lubią to

"Bardzo się irytuję kiedy czytam, że GKS wygrał albo przegrał, a potem okazuje się, że chodzi o... GKS Bełchatów. Przepraszam, ale GKS jest tylko jeden, tak samo jak Ruch, Górnik, Wisła, Motor, Lech albo Legia. Z całym szacunkiem, ale kiedy mowa o innych drużynach tak samo się nazywających, powinno dodawać się miasto dla pełnej identyfikacji. Niech Bełchatów osiągnie w polskiej piłce tyle co Katowice - wtedy porozmawiamy."

06 kwietnia 2009, Paweł Czado.


#102 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 18:07

Nie ma czegos takiego jak doradca kredytowy. Jezeli ktos ma hajs z tego, co ty wezmiesz, to nie moze byc doradca ;)

 

Mozna powiedziec, ze ludzie sa sami sobie "winni" i w systemie wolnorynkowym by tak bylo. Tyle ze w systemie wolnorynkowym nie byloby takich oszustow jak parabanki, wiec no, ciezko mowic, ze ktos umow nie czyta.

 

Zreszta najlepszym przykladem jest umowa z tauronem. W Polsce to moze 1000 osob wie, o co chodzi w tej umowie :lol:

 

 

Ale świadomość mechaniki stóp procentowych to powinna być elementarna wiedza przed wzięciem kredytu. 

 

 

W Wolnej Polsce by tego uczono w szkolach, ale nie jest to w interesie banksterow, wiec sie nie uczy.

 

Ludzie robia biznesy na pol banki i nie chca prawnikowi dac 1000zl za analize umowy, wiec tutaj sie tez nie ma co dziwic, ze jest jak jest.


Użytkownik Mayek edytował ten post 07 październik 2021 - 18:08


#103 BGC1964

BGC1964
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 18:26

Junior, ale ja też to robiłem przez znajomego więc wątpie, że była opcja lepszego kredytu. Ten kredyt raczej nie jest zły finansowo(no na chwile obecną płace mniej niż miałem) i wiedziałem, że te raty będą się zmieniać, ale rozpierdala mnie to, że one się ciągle zmieniają. Swoją drogą to wziąłem kredyt w dobrym momencie, bo obecnie mieszkania na mojej wsi są o jakieś 30-40% droższe niż te 3 lata temu, a zarobki takie same, więc akurat na to nie narzekam bo finansowo mi się ujebało. Gdybym czekał aż "bańka mieszkaniowa" jebnie to bym był już stratny jakieś 40k+nie miał bym swojego mieszkania. Przejebane tylko dla tych co teraz kupują bo tu jest kurwa ostry absurd. Pierwszy przykład z brzegu, wzięty teraz z otodom
https://www.otodom.p...owicach-ID4dqht
Mieszkanie obok mnie, w podobnym stanie w jakim ja kupowałem czyli całe do remontu(tylko mam nowszy blok z monitoringiem), podobny układ jest kurwa o 50 tysięcy droższe. To jest 50% wzrostu ceny w ciągu 28 miesięcy i to na dzielnicy która raczej nie należy do prestiżowych. Ochujeli totalnie
edit: przepraszam, podłogi są widze zrobione, ale to wciąż kurwa 50 tałków więcej niż 2 lata temu


Użytkownik BGC1964 edytował ten post 07 październik 2021 - 18:27


#104 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 18:54

Jak też mam kredyt, ale z tymi stopami w umowie się nie zgodzę. Mam w umowie na całej stronie dupną tabele z czarno na białym napisane co się wydarzy (ile wzrośnie kredyt) w przypadku wzrostu stó procentowych o 1%: 2%: 3%: etc. No ciężko tego nie dostrzec. 

 

Jak obstawiam, że w listopadzie stopy będą 1%-1.25% a za rok o tej porze będzie już te planowane 2.5%


  • kosa lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#105 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 18:55

Bo ludzie też są pojebani widząc co się dzieje.wiedza że deweloperzy doją wykorzystując boom ile wlezie to ludzie dalej jak pojebani inwestują w domy.nie mówię o tych co muszą kupić ale takich będzie mniejszość.przrciez jest tyle opcji ulokowania kapitału a nie tylko mieszkania.jaja są też z cenami materiałów i ogólnie z brakiem dostępności na rynku.wszystko przez ten jebany covid.czlowiek też się teraz przymierza do wzięcia kredytu, ciekawe jak magicy z banku go podlicza.

#106 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 19:04

bank nie straci ;)

 

ludzie wcale nie sa pojebani, bo takie hossy na rynku moga trwac latami. Jezeli ktos wzial 10 lat temu kredyt na mieszkanie, to teraz ma to mieszkanie mniej wiecej splacone. Takze ta gadka jest bez sensu. Taka sama gadka byla rok temu jak bitcoin byl po X i tez "eksperci" mowili, ze to jebnie. Dzisiaj jest bodaj 2 razy wiecej niz rok temu i nie jeblo.

 

Splycenie tego do "ludzie tez sa pojebani" jest naprawde bezmyslne.


  • kmwtw lubi to

#107 Zbig

Zbig
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 19:35

Junior, ale ja też to robiłem przez znajomego więc wątpie, że była opcja lepszego kredytu. Ten kredyt raczej nie jest zły finansowo(no na chwile obecną płace mniej niż miałem) i wiedziałem, że te raty będą się zmieniać, ale rozpierdala mnie to, że one się ciągle zmieniają. Swoją drogą to wziąłem kredyt w dobrym momencie, bo obecnie mieszkania na mojej wsi są o jakieś 30-40% droższe niż te 3 lata temu, a zarobki takie same, więc akurat na to nie narzekam bo finansowo mi się ujebało. Gdybym czekał aż "bańka mieszkaniowa" jebnie to bym był już stratny jakieś 40k+nie miał bym swojego mieszkania. Przejebane tylko dla tych co teraz kupują bo tu jest kurwa ostry absurd. Pierwszy przykład z brzegu, wzięty teraz z otodom
https://www.otodom.p...owicach-ID4dqht
Mieszkanie obok mnie, w podobnym stanie w jakim ja kupowałem czyli całe do remontu(tylko mam nowszy blok z monitoringiem), podobny układ jest kurwa o 50 tysięcy droższe. To jest 50% wzrostu ceny w ciągu 28 miesięcy i to na dzielnicy która raczej nie należy do prestiżowych. Ochujeli totalnie
edit: przepraszam, podłogi są widze zrobione, ale to wciąż kurwa 50 tałków więcej niż 2 lata temu

Rata kredytu zmienia się w zależności na jakim WIOBRZE masz oparty kredyt WIBOR 3M lub WIBOR 6M. W pierwszym wypadku rata kredytu będzie ci się zmieniała co 3 miesiące w drugim wypadku co 6 miesięcy. WIBOR możesz sobie sam sprawdzić ile wynosi, ogłaszany jest raz dziennie. Do WIBOR-u dodajesz sobie marżę banku i masz oprocentowanie twojego kredytu.



#108 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 20:18

Tak boom ,hossa na mieszkania latami będzie trwala.dobre.rynek się wysyci tymi którzy chcieli szybko ulokowac wolna kase i tyle.wszystko wróci do normy.sory ale to jakieś szalenstwo.tylko deweloperka się cieszy. Bo te ceny są mega sztucznie pompowane.jakbym miał wolną duza kasę to bym znalazł milion innych pomysłów aby zarobic nie pasać takich deweloperów np.

#109 Izmo

Izmo
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 20:22

hossa na mieszkania latami będzie trwala.dobre.

To kiedy wg Ciebie się skończy?

 

Bo te ceny są mega sztucznie pompowane.

Jeżeli ludzie się godzą na takie ceny i jest popyt, to jakie sztuczne pompowanie? Prawo popytu i podaży w czystym wydaniu.



#110 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 20:35

No właśnie w tym moim zdaniem problem bo ludzie zamiast inwestować w różne sektory rzucili się nagle głównie na mieszkaniowe.stad te ceny.no sory ale jeśli teraz bym miał w to kase ładować to nie byłoby takiej opcji bo wszystko dalej jest sztucznie zawyżane właśnie przez tą anomalie.tzn. tacy deweloperzy biorą sobie marze z kosmosu bo wiedzą że wszystko im się sprzeda.

#111 WzG

WzG
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 20:36

Tak boom ,hossa na mieszkania latami będzie trwala.dobre.rynek się wysyci tymi którzy chcieli szybko ulokowac wolna kase i tyle.wszystko wróci do normy.sory ale to jakieś szalenstwo.tylko deweloperka się cieszy. Bo te ceny są mega sztucznie pompowane.jakbym miał wolną duza kasę to bym znalazł milion innych pomysłów aby zarobic nie pasać takich deweloperów np.


To zasymuluj sobie w głowie jakbyś miał wolną kasę i podrzuć te pomysły, chętnie poczytam :)

#112 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 20:37

Skończy za pewnie niedługo bo ludzie nie pójdą w tą "sztuczna banki będą woli kajs indziej kase ulokowac

#113 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 październik 2021 - 20:39

Już to kiedyś tutaj pisałem, w Polsce nie ma już luki mieszkaniowej - 14.7 mln gospodarstw na 15 mln lokali mieszkalnych. Do tego w 2020 mieliśmy nowy trend - pierwszy raz spadek ilości gospodarstw domowych a gdyby nie c19 mielibyśmy wzrost, może to już stałą tendencja? Bo trzeba pamiętać, że optymistyczne modele zakładały PIK gosp. domowych na 2030 a później nieunikniony spadek - demografia robi swoje. Po wzroście stóp rentowność lokali mieszkaniowych powinna spaść, może nawet poniż CPI. No i dobijając do brzegu: za popyt w lwiej części odpowiadają fundusze inwestycyjne i lokalni inwestorzy. Tak więc może to jebnąć, ale nie musi :P ale jak na moje jest co raz więcej czynników destabilizujacych rynek nieruchomości. 


  • Izmo lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#114 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 20:42

Wzg proste np. Akcje surowców które teraz pikują w dół.powiadaja ze zawsze w złoto warto inwestować no i np.z polskiego podwórka np. Akcje miedzi KGHM.no ale wiesz to tylko laik pisze;)no i pewnie spółki informatyczne;)

#115 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 20:52

No i grunty tylko ze dobrze ulokowane.biorac pod uwagę trend że dalej ludzie uciekają z miast to warto inwestować w grunt.inwestycja na lata ale opłacalna.na przykładzie takiego terenu nad zalewem dzieckowickim w miejscu x stał bar.bar plajtnal, sprzedali teren za podejrzewam dobry hajs.teraz tam stoją działeczki na wypoczynek.

Użytkownik marcin GieKSa edytował ten post 07 październik 2021 - 20:53


#116 Toczmek89

Toczmek89
  • SK1964
  • LokalizacjaBrynów

Napisano 07 październik 2021 - 20:59

Nie ma czegos takiego jak doradca kredytowy. Jezeli ktos ma hajs z tego, co ty wezmiesz, to nie moze byc doradca ;)

 

 

 

Nie no kurwa w ogóle nie ma, Mayeeeek :))

 

jak dogaduje ze znajomym, że dostaje hajs w postaci X i ma mi pochytać najlepszą ofertę, która nie jest zależna od banku, to kim jest wtedy ten gość?

Tacy ludzie też żyją wbrew pozorom, bo wiadomo, że czasy są takie, żeby jebać ludzi na każdym kroku.



#117 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 21:42

Albo np.doradcy podatkowi.?może Mayek nie korzysta;)bo czasem warto dać parę stow żeby być mniej ociulanym;)No ale nie wierze ze Mayek nie korzysta:)

#118 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 22:03

Kurde, sie dam muminkowi Toczmekowi sprowokowac tym razem i wam odpisze ;)

 

Jakies 10 lat temu zrobil sie taki "hype" na doradcow kredytowych i wtedy nim byl kazdy. Rosly takie firmy jak open finance i inne tego typu. Brali przystojnych mlodziencow z awf i innych takich przybytkow i szkolili ich na opierdalaczy kredytow, drogich zreszta i nazywali ich doradcami.

 

Dla mnie doradca to jest np doradca podatkowy. On ma swoja stawke i dziala w twoim imieniu, zebys placil mniej. Ty placisz X mniej, on bierze prowizje i spoko.

 

Ten doradca kredytowy wspolczesny, to jest typek, co ma katalog bankow i patrzy, co najlepiej klientowi opierdolic.

Oczywiscie, tak jak wszedzie, sa doradcy dobrzy i zli. Jeden sprzeda ci tanio, drugi drozej.

 

Nie mowcie jednak, ze wiekszosc wspolczesnych doradcow w ogole czyta umowe i rozmawia o niej z klientem i jeszcze przedstawia konsekwencje itd.

Ni chuja. Maja sprzedac kredyt i tyle.

Sa dobrzy doradcy, ktorzy potrafia w magiczny sposob zalatwic zdolnosc kredytowa, czy super warunki czy sie wbic w promocje. Owszem.

 

Ale rola doradcy kredytowego nie jest to, zeby cie informowac, ze ci rata wzrosnie, bo wtedy on nie zarobi.

Tak samo jak wlasciciel knajpy nie przekonuje klienta, ze zapijanie burgera 4 piwami, o 22, przy 30kg nadwadze klienta to nie jest najlepszy pomysl :chamisko:

Wspolczesny doradca moze wybrac najlepszy kredyt, tak jak w knajpie masz dostac najlepsza wolowine, ale nikt nie bedzie analizowal skutkow decyzji o kredycie czy konsumpcji.

Sie nagadalem, ale Toczmek madruje ;)


  • czacha lubi to

#119 marcin GieKSa

marcin GieKSa
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 22:11

Mayku a Ty korzystałeś kiedyś z takich usług czy sam decydowałeś?

#120 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 07 październik 2021 - 22:18

mam kolege, ktory potrafi z dupy wyczarowac zdolnosc kredytowa, oczywiscie w granicach rozsadku.

 

Tyle, ze jezeli ktos serio nie ma zdolnosci i bedzie skazany na banki typu alior bank, to zawsze bedzie w dupie. Tu nie ma nawet pola do pracy dla doradcy. Najlepiej jest trafic jakas promocje kredytowa. No ogolnie moge powiedziec, ze korzystalem i znam ten rynek i wiekszosc ludzi to tak jak pisalem wyzej, ladna geba, garnitur i bajerowanie. Nie ma mowy o czytaniu umowy. Oczywiscie pracuje sie z jakimis bankami i tez czesto poprzez kontakty w tych bankach ma sie potem prowizje itd.

 

Tym bardziej wlasnei mnie to co Toczmek napisal rozbawilo, skoro wiem, ze doradcy maja pieniadze od bankow za polecenie danego kredytu, wiec sobie reszte niech kazdy dopowie i w sumie tyle ode mnie o tym, bo to dzial gospodarka.



#121 Junior

Junior
  • SK1964
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 08 październik 2021 - 05:58

No i grunty tylko ze dobrze ulokowane.biorac pod uwagę trend że dalej ludzie uciekają z miast to warto inwestować w grunt.inwestycja na lata ale opłacalna.na przykładzie takiego terenu nad zalewem dzieckowickim w miejscu x stał bar.bar plajtnal, sprzedali teren za podejrzewam dobry hajs.teraz tam stoją działeczki na wypoczynek.

 

Faktycznie deweloperka to napompowany balon a grunty taniutkie, że tylko brać. Przecież to idzie ze sobą w parze i ziemia jest teraz również napompowana na maxa. 

 

 

No właśnie w tym moim zdaniem problem bo ludzie zamiast inwestować w różne sektory rzucili się nagle głównie na mieszkaniowe.stad te ceny.no sory ale jeśli teraz bym miał w to kase ładować to nie byłoby takiej opcji bo wszystko dalej jest sztucznie zawyżane właśnie przez tą anomalie.tzn. tacy deweloperzy biorą sobie marze z kosmosu bo wiedzą że wszystko im się sprzeda.

 

A po drodze producenci, pośrednicy, wykonawcy, itd. itd. Ceny mieszkań to nie tylko marża dewelopera, po drodze jest wiele innych czynników, które kształtują cenę mieszkania. 

 

to bym znalazł milion innych pomysłów aby zarobic nie pasać takich deweloperów np.
 

 

Słucham z zaciekawieniem... Na prawdę. 


  • kosa i BGC1964 lubią to

"Bardzo się irytuję kiedy czytam, że GKS wygrał albo przegrał, a potem okazuje się, że chodzi o... GKS Bełchatów. Przepraszam, ale GKS jest tylko jeden, tak samo jak Ruch, Górnik, Wisła, Motor, Lech albo Legia. Z całym szacunkiem, ale kiedy mowa o innych drużynach tak samo się nazywających, powinno dodawać się miasto dla pełnej identyfikacji. Niech Bełchatów osiągnie w polskiej piłce tyle co Katowice - wtedy porozmawiamy."

06 kwietnia 2009, Paweł Czado.


#122 Lars

Lars
  • SK1964

Napisano 08 październik 2021 - 06:48

Naprawdę piszemy łącznie.
Ja korzystałem z doradcy, dzięki Toczmkowi o ile pamiętam i gość rozkminiał co jest lepsze długofalowo, ogólnie byłem zadowolony, bo nie mam kolegi, który z dupy wyczaruje zdolność kredytową.

Co do cen mieszkań, to już pewnie załapałem się na wzrost ceny, bo kilka lat wstecz mieszkania w takim Oświęcimiu kosztowały z 80 tys. A nie 280 :)

#123 Toczmek89

Toczmek89
  • SK1964
  • LokalizacjaBrynów

Napisano 08 październik 2021 - 07:33

Naprawdę piszemy łącznie.
Ja korzystałem z doradcy, dzięki Toczmkowi o ile pamiętam i gość rozkminiał co jest lepsze długofalowo, ogólnie byłem zadowolony, bo nie mam kolegi, który z dupy wyczaruje zdolność kredytową.

Co do cen mieszkań, to już pewnie załapałem się na wzrost ceny, bo kilka lat wstecz mieszkania w takim Oświęcimiu kosztowały z 80 tys. A nie 280 :)

no właśnie bo to chop, co po prostu bierze hajs taki sam, za doradztwo, ale Mayek wszystkich wciepnął do jednego wora.

 

Wiadomo, że są raki na rynku i to w wielu branżach, ale są też normalni ludzie, którzy po prostu doradzają i tłumaczą w sposób uczciwy.



#124 BGC1964

BGC1964
  • SK1964

Napisano 08 październik 2021 - 07:40

Kurwa jak można w ogóle kupić mieszkanie w Oświęcimiu. Starałeś się o rentę czy co? Przecież to podobne ceny co w ościennych miastach Katowic



#125 Lars

Lars
  • SK1964

Napisano 08 październik 2021 - 07:50

Zajebiste mieszkanie, od ponad roku nie zdarzyło się ani razu, żebym szukał miejsca parkingowego, sąsiedzi ustawieni,pociąg do Katowic 6zł, wszystko na miejscu. Nie narzekam :)
Jedynie szkoda mi UPC, a nie, czekaj...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych