Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polska


6118 odpowiedzi w tym temacie

#5951 przemol

przemol
  • SK1964

Napisano 16 kwiecień 2024 - 12:11

ta sytuacja na rynku to naturalny efekt tak mocnego przesadzenia z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę (od lipca) i zasad naliczania składki zdrowotnej, co drastycznie zwiększy koszt pracy i w takiej skali działalności ma to znaczenie na rentowność biznesu. 

Dodatkowo oczywiście wzrost ceny energii skutkować będzie tym, że wiele biznesów zwłaszcza produkcyjnych w takich warunkach stanie się niemożliwa do zbilansowania, bo musiałoby się to łączyć ze wzrostem cen za towary, a do tego nie ma specjalnej przestrzeni zarówno na rynku krajowym jak i za granicami, zwłaszcza, że konkurenci, którzy nie produkują w Polsce nie rozpoznają presji na zwiększenie cen.

 

Obawiam się, że większość ze zwalnianych ludzi w obecnych warunkach zostanie wykluczonych z rynku pracy, bo ci ludzie nie dostosują się do rynku (usługi dla korporacji gdzie będzie wzrost) z powodu wieku, wykształcenia itp zwłaszcza, że jak wynika z tych artykułów zwolnienia będą dotyczyć Olsztyna i tych rejonów, to tam występuje jeszcze negatywny czynnik ryzyka spowodowany bliskością granicy z Rosją (obwód Kaliningradzki i Białorusią), w związku z czym w perspektywie najbliższych lat graniczące z pewnością jest, że w miejsce tych zakładów nie powstaną nowe. 


Użytkownik przemol edytował ten post 16 kwiecień 2024 - 12:13

  • Jah lubi to

#5952 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 12:16

To jest inna kwestia, że następuje koniec niewykwalifikowanych pracowników. Dla takich ludzi nie będzie stabilnej pracy. Mnie ciekawi czy Polska jakoś zreformuje szkolnictwo zawodowe bo aktualnie przekwalifikowanie się na elektryka to koszt jak studia :)

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#5953 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 16 kwiecień 2024 - 12:23

Nie sadze, że następuje koniec, bo robotyzacja nie postępuje tak szybko. Inna sprawa, że nawet jak są hale produkcyjne z robotami, to tam człowiek tego dogląda, a w obliczu pogarszającej się demografii automatyzacja będzie ma plus, bo to wszystko zmierza do dochodu podstawowego. Zadupia się wyludnia, miasta wzrosną, będzie ok. Nie wierzę w tę bezrobocie.

#5954 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 12:41

By nadzorować „hale produkcyjną” to trzeba być topka pod względem wykształcenia. Nie o takich ludziach nowa. Masz błędne przekonanie, że ktoś kto wozi paczki to się przekwalifikuje na inżyniera i będzie git. To nie jest kwestia chęci i to nie tak działa.
  • paulek lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#5955 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 16 kwiecień 2024 - 13:05

Michał Tusk syn @donaldtusk objął stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w departamencie infrastruktury jako Główny Specjalista Ekspert.

 

 

:chujamizrobisz:  jak to było z tym nepotyzmem?


  • paulek i Buziol lubią to

cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5956 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 16 kwiecień 2024 - 13:14

Ja mówię o takim nadzorze, gdzie np w firmie produkującej meble wiele procesów robi automat, ale na końcu jest człowiek, który nadzoruje, przewozi te meble na boczny magazyn, smaruje maszyny, ogląda czy nie ma przecieków itd. Sa takie filmy na necie. Pracownik już nie nosi ręcznie płyt i nie wkłada do maszyny, bo robi to ramię robota, ale na końcu on ogląda, odbiera, sprawdza etykiety, przenosi to w odpowiednie miejsca.
O taki czynnik ludzki mi chodzi, nie inżynierów czy programistów. To tylko wąski wycinek tego, co się robi. Wszystkiego nie zrobi robot, a jak brakuje ludzi do pracy, to jest to korzystne zjawisko, żeby człowiek nie nosił elementów, które może nosić robot.

#5957 Buziol

Buziol
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaBederowiec

Napisano 16 kwiecień 2024 - 13:26

Michał Tusk syn @donaldtusk objął stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w departamencie infrastruktury jako Główny Specjalista Ekspert.

 

 

:chujamizrobisz:  jak to było z tym nepotyzmem?

Expert od czego? Od bycia synem swojego tatusia?



#5958 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 16 kwiecień 2024 - 13:32

Obiektywnie powiem, że on coś się tam zna na tym transporcie, zajawkowicz podobno jest.

 

Ale gdyby się znał solidnie to już dawno by wymiatał w prywatnym sektorze i stary by mu nie musiał roboty załatwiać.

 

Śmiech na sali, uśmiechnięta Polska.


  • Junior i paulek lubią to

cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5959 mały

mały
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 14:03

No praktykę miał w otl express xD
  • silny i Jah lubią to

#5960 Seba

Seba
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 14:16

Ja mówię o takim nadzorze, gdzie np w firmie produkującej meble wiele procesów robi automat, ale na końcu jest człowiek, który nadzoruje, przewozi te meble na boczny magazyn, smaruje maszyny, ogląda czy nie ma przecieków itd. Sa takie filmy na necie. Pracownik już nie nosi ręcznie płyt i nie wkłada do maszyny, bo robi to ramię robota, ale na końcu on ogląda, odbiera, sprawdza etykiety, przenosi to w odpowiednie miejsca.
O taki czynnik ludzki mi chodzi, nie inżynierów czy programistów. To tylko wąski wycinek tego, co się robi. Wszystkiego nie zrobi robot, a jak brakuje ludzi do pracy, to jest to korzystne zjawisko, żeby człowiek nie nosił elementów, które może nosić robot.


Wymieniłeś tutaj co najmniej 2 stanowiska z czego na jedno potrzebne jest wyższe wykształcenie, ot takie filozofie dużych firm produkcyjnych, czasy się zmieniają, kiedyś wyższe wykształcenie to było coś, dziś to już standard, ludzie bez tego lub bez solidnego fachu w ręce będą w totalnej dupie.
  • terror i paulek lubią to

#5961 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 14:34

Oczywiście, że masz rację Seba :) już widzę, jak jakieś korpo dopuszcza do nadzoru produkcji kogoś po technikum jak aktualnie korpo na magazyn chcą ludzi po polibudzie.

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#5962 Buziol

Buziol
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaBederowiec

Napisano 16 kwiecień 2024 - 15:32

Jest jeden mały niuans odnośnie studiów. Jak pokolenie naszych rodziców kończyło studia to ludzi z wyższym wykształceniem było w Polsce 7% (lata 80-te), a teraz jest to (dane z 2021 dla ludzi między 25 a 34 rokiem życie) 42%.  


Użytkownik Buziol edytował ten post 16 kwiecień 2024 - 15:33


#5963 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 16 kwiecień 2024 - 15:35

Psiarnia wjechała na konferencję konserwatystów w Brukseli (gdzie przemawiał Orban) i ją zamknęła.

 

Takie to są demokratyczne wartości i wolność słowa według UE.

 

To już przestaje robić się śmieszne, komuna jak nic.


  • Junior i paulek lubią to

cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5964 K..

K..
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 18:32

Pieknie Leszek Miller na Polsacie ora i ciśnie Lewicę z Czarzastym na czele 😅

#5965 Seba

Seba
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 18:36

Jest jeden mały niuans odnośnie studiów. Jak pokolenie naszych rodziców kończyło studia to ludzi z wyższym wykształceniem było w Polsce 7% (lata 80-te), a teraz jest to (dane z 2021 dla ludzi między 25 a 34 rokiem życie) 42%.


Dlatego napisałem, kiedyś to było coś i byłeś kimś, teraz to już standard a wręcz obowiązek, ludzie ze średnim lub niższym, bez fachu będą jebać za przysłowiową miskę ryżu.

#5966 Seba

Seba
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 kwiecień 2024 - 18:37

Pieknie Leszek Miller na Polsacie ora i ciśnie Lewicę z Czarzastym na czele 😅


Dawno nie było tam gościa z takimi "jajami" 😳😳

#5967 mami7

mami7
  • SK1964
  • LokalizacjaBogucice

Napisano 16 kwiecień 2024 - 18:44

Obiektywnie powiem, że on coś się tam zna na tym transporcie, zajawkowicz podobno jest.

 

Ale gdyby się znał solidnie to już dawno by wymiatał w prywatnym sektorze i stary by mu nie musiał roboty załatwiać.

 

Śmiech na sali, uśmiechnięta Polska.

 

Expert od czego? Od bycia synem swojego tatusia?

 

Nie rozumiesz słowa "expert"?

więc tłumaczę, jest to osoba, która rzuci okiem i od razu wie, że to coś jest lipa :)



#5968 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 17 kwiecień 2024 - 10:04

W 12 wojewódzkich urzędach pracy, które odpowiedziały na pytania gazety, ponad 90 firm zgłosiło w pierwszym kwartale zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników.


cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5969 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 17 kwiecień 2024 - 13:19

 

Według ekspertów nie ma jednak powodów do obaw, bo to efekt ubiegłorocznego spowolnienia gospodarczego.

https://www.money.pl...919981984a.html

 

Tak jakby, trochę tym ekspertom mało wierzę. Zwalnia np. Michelin, który w Olsztynie siedzi od ponad 20 lat i przeżył kryzys w 2008, przeżył pandemię, a Nowy Ład ma od dobrych dwóch lat.

 

Zaczynam się zastanawiać czy te grupowe zwolnienia, nagle i w niespotykanych od 25 lat liczbach nie są związane z faktem, że Polska przestaje być bezpiecznym miejscem do prowadzenia biznesu.

 

Za dużo tych firm ucieka, to nie są założone 5 lat temy software house'y. Levi w Płocku ponad 30 lat działał. Marelli, Stellantis to samo. Ja rozumiem, że płaca minimalna, że Nowy Ład, ale coś mi tu kurwa nie pasuje. Za dużo, zbyt nagle.

 

Pamiętajcie, że korporacje mają własne wywiadownie i dobre kontakty. Oni o wielu rzeczach dowiadują się z wyprzedzeniem. Pamiętacie jak szwedzki fundusz wykupił jakieś 500 mieszkań w jednej transakcji zaraz po covidzie? Do dziś tego jeszcze nie wybudowano, a oni już pewnie 100% do góry są z inwestycji.


cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5970 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 17 kwiecień 2024 - 13:31

Ludzie (w tym kibice) na TT z Olsztyną piszą, że likwidują tylko jakiś jeden dział a cała fabryka zostaje. 


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#5971 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 17 kwiecień 2024 - 13:56

Dział opon ciężarowych. Zgadza się. Nadal to poważny temat jest, Tychy, Gliwice i Bielsko też etapami zawijali.


cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5972 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 17 kwiecień 2024 - 15:16

Mnie uderza kontrast między tym, że Polska niby tygrys Europy, że PKB w górę, że podniesienie minimalnej ma podobno odzwierciedlenie w siłę gospodarki itd. a jednak są te cięcia w różnych rejonach. I mówisz, że to jakieś działy tylko, ale logika podpowiada, że jednak nawet one nie powinny być zamykane, a są. Więc jak to jest?

#5973 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 17 kwiecień 2024 - 15:42

Bo pewne rzeczy są rozdmuchiwane. W Olsztynie zlikwidowali dział, zdecydowana większość pracowników została przerzucona w inne miejsca a sam zakład ciagle się rozwija. Tak piszą pracownicy i miejscowi. Z tym Bielskiem podobnie. Teraz sobie przypomniałem, że w poprzedniej firmie też „likwidowano” dział Special Service a likwidowano go tak, że połączona dwa działy. Dużo się dzieje w Polsce, Europie i na świecie to i tak to wygląda, że gdzieś coś zostanie zlikwidowane a gdzieś indziej coś powstanie. Inna kwestio to taka, że po covidzie gospodarka była mocno rozgrzana, było potrzeba ludzi na gwałt, dużo zleceń etc i teraz mamy spowolnienie z tego powodu.
  • Mayek lubi to

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#5974 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 17 kwiecień 2024 - 16:05

Jak gospodarka była rozgrzana po covidzie to pokaż mi grupowe zwolnienia w Czechach czy na Węgrzech. Bzdury opowiadasz. Levi był w Polsce od 31 lat i cały zakład 800 osób idzie na bruk.

 

Nokia 800 osób (jeden dział  też to nie jest)

 

ABB w Kłodzku zamyka całą fabrykę po 23 latach, 600 osób do wyjebania

 

Scania w Słupsku ponad 850 osób na bruk, fabryka założona w 1991


cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów


#5975 Jah

Jah
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHyvinkää

Napisano 17 kwiecień 2024 - 16:07

Z tym Bielskiem podobnie.

 

Podobnie czyli jak? Tam też całą fabryka zostaje zamknięta, ponad 800 osób out


cześć jestem jah interesuje się sportem a moja ulubiona drużyna to GKS Katowice. oprócz tego interesują mnie dziewczyny imprezy i takie tam. pozdrawiam wszystkich forumowiczów





Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

3 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych


    Bartek84, lalala123, lukkow