Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polska


6121 odpowiedzi w tym temacie

#526 Naujox

Naujox
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 26 grudzień 2014 - 23:46

Zdanie jak zdanie, zdania składasz jak po butelce wódki.


"Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu. Nowe myśli muszą się gdzieś pojawić, zanim będą mogły stać się poglądami większości." - Friedrich August von Hayek

http://imgur.com/WO4QcqL.png

#527 borg

borg
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaGiSZOWiEC

Napisano 26 grudzień 2014 - 23:50

Były kraje które nie posiadały w ogóle lotnictwa i powstrzymały liczące kilkadziesiąt razy silniejsze armie - dla mnie zawsze majstersztykiem dowództwa i "kręcania batów z gówna" będzie obrona Rodezji z 79. Warto poczytać.

 

Estonia od lat ma bardzo zaawansowany program obronny, oni tam oficjalnie mówią, ze wzorują się Finlandii z 1940, zamiast inwestować miliardy w jakieś f-coś tam które padną pod nawałnicą starych migów w kilka godzin Estończycy wolną inwestowąć w najnowoczesniejszą lekką broń przecwipancerną. Magazyny broni co kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów, zdolności mobilizacyjne około 250 k. ludzi w 24 h. Polska co ma? Gówno, mogę się założyć, że w razie ataku to kilka dni by szukali czołgistów do tych leopardów, a jakby ich ściągneli to te czołgi by juz były rozjebane w pizdu.

wiec skoro to co robią Estończycy jest takie dobre to po co NATO Polska w ramach tego chroni im nieba.przecież powinny wystarczyć im te wyrzutnie by zniszczyć samoloty Rosji.



#528 borg

borg
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaGiSZOWiEC

Napisano 27 grudzień 2014 - 00:24

i na koniec terror skąd ty wziąłeś te liczbę zdolności mobilizacyjnej 250 tys w 24 godz.?skoro Estonia liczy z 1300000 ludzi a z tego z 30% to Rosjanie plus kobiety i dzieci.chyba ze liczysz ze każdy facet i dziecko w Estonii w ciągu 24 godz zostanie żołnierzem to ok.



#529 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 27 grudzień 2014 - 00:43

Estonia oficjalnie na luźno ma około 30 tysięcy osób dobrze wyszkolonych (sporo ochotników) zdolnych do obrony, ale również posiada plany totalnej mobilizacji w której brane są pod uwagę nawet kobiety i ta liczba łącznie wynosi około 200-250 k. osób.

 

Zresztą, taki Izrael ma 8 mln mieszkańców i zdolności mobilizacyjne nawet 3.5 mln osób :)


Użytkownik terror edytował ten post 27 grudzień 2014 - 00:51

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#530 kosa

kosa
  • SK1964
  • LokalizacjaPanewniki

Napisano 27 grudzień 2014 - 01:57

Estonia to się dobrze rozwija gospodarczo (szczególnie w sieci), ale wydaje mi się że tak samo jak Łotwa w przypadku inwazji Rosji, to by nie walczyli w ogóle (coś jak Krym). Byłem w obu krajach (choć krótko), ale czuć Rosję było.


Przyjaźń jest wszystkim!


#531 Naujox

Naujox
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 27 grudzień 2014 - 09:46

Łotwa - zgodze się, Estotnia - nie.


"Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu. Nowe myśli muszą się gdzieś pojawić, zanim będą mogły stać się poglądami większości." - Friedrich August von Hayek

http://imgur.com/WO4QcqL.png

#532 Miłosz1964

Miłosz1964
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 27 grudzień 2014 - 15:19

Tutaj fajny videoblog kolesia który od kilku lat opowiada o polskim wojsku.https://www.youtube....HTXTEeVQHfE0vtw

Najnowsze filmiku dotyczące leopardów , kraba czy "Ślązaka" świetnie oddają poziom i organizację naszego wojska która jest bliska dna.


Dołączona grafika


#533 suchy1985

suchy1985
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2014 - 21:23

Obrona Terytorialna.

 

Fajnie się czyta jak ktoś wytyka komuś "pisanie bzdur" i w tym samym zdaniu jako główny wyznacznik siły militarnej kraju podaje liczbę ludności  :lol:

 

Poczytaj coś o Wojnie Zimowej zamiast tego picia Panie Borg ;)

Rosja długo męczyła się z

finami przez braki komunikacji między oddziałami... błędy dowództwa i bardzo słabym rozpoznaniem terenu walki, gdyby nie te trzy główne powody to prawdopodobnie zajeli by Finlandie w ciągu 5 dni... Finowie mieli poprostu bardzo duże szczęście i tyle... co oczywiście nieumniejsza ich postawie bojowej.



#534 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 28 grudzień 2014 - 21:48

Jeszcze co do lasów - http://giz3.salon24....ach-i-nie-tylko

 

http://wpolityce.pl/...nie-pozydowskie

 

I taki komentarz znaleziony w necie: "Rozmawiałem z pewnym nadleśniczym i od niego dowiedziałem się, jakie krążą w środowisku informacje. Otóż: grabież Lasów Państwowych i otwarcie furtki na przekształcenia własnościowe w sposób w jaki chcą to przeforsować ma za zadanie… spłacenie długu wobec przesiedlonych Niemców. Rząd liczy na to, że część € z prywatyzacji Lasów pójdzie właśnie na ten cel a jeśli € braknie – Niemcy dostaną w ramach rekompensaty lasy w Polsce."


Użytkownik Bartek84 edytował ten post 28 grudzień 2014 - 21:49

Bóg, Honor, Ojczyzna.

#535 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2014 - 23:07

Ciekawy jestem czy ten wałek z LP w końcu przejdzie i jaka będzie reakcja Polaków.

Jak rząd w Meksyku zabierał ziemie niepiśmienny indianom to ci się zbuntowali i wywołali powstanie w 1994.

Sądzę, że dla indian ziemia (która ich żywi) jest tym samym czy dla Polaków były (?) lasy.

 

„Obchodzimy dziś Święto Lasu. To nasuwa mi myśl, że my wszyscy jesteśmy związani z przyrodą, zwłaszcza z lasem. W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym umiłowanie do lasu. Atawizm jest tak silny, że miłości i przywiązania do lasu nie da się z nas wykorzenić.” - Prezydent Mościcki

 

Lasy w kulturze, tradycji, obyczaju zawsze były traktowane jako relikwia. Co sie stało, że kilkusetletnia tradycja została zerwana?


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#536 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2014 - 23:08


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#537 Naujox

Naujox
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 styczeń 2015 - 13:36

Mlekiem i Miodem

 

1TzF6eN.png


  • terror i 19mózG64 lubią to

"Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu. Nowe myśli muszą się gdzieś pojawić, zanim będą mogły stać się poglądami większości." - Friedrich August von Hayek

http://imgur.com/WO4QcqL.png

#538 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 06 styczeń 2015 - 14:02

http://nowyobywatel....nasz-powszedni/

http://jagiellonski2...edny-jak-polak/

Tu jest arty na ten temat.

 

Dane z rynku pracy Hiszpanii czy Grecji są powtarzane tak często, że mogę je recytować obudzony w środku nocy: ponad 20% bezrobocie, zbliżające się do 50% wśród młodych. Wskazuje się, że na tym tle sytuacja młodych w Polsce nie jest wcale zła. (..)Abstrahując od tego, że nasze 12,5% bezrobocia też nie należy do niskich (...)

Hiszpanie czy Grecy może nie mają pracy, ale mają mieszkania po dziadkach, samochody po rodzicach, oszczędności z czasów wcześniejszego, nieźle płatnego zatrudnienia. My poza pracą nie mamy nic.

 


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#539 borg

borg
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaGiSZOWiEC

Napisano 06 styczeń 2015 - 18:12

chyba się już za tanio robiło to trzeba dołożyć kolejny podatek http://moto.onet.pl/...-zapasowa/71bln



#540 Bartek84

Bartek84
  • SK1964

Napisano 06 styczeń 2015 - 21:16

Restrukturyzacja górnictwa - http://www.pch24.pl/...ce,33160,i.html


Bóg, Honor, Ojczyzna.

#541 kosa

kosa
  • SK1964
  • LokalizacjaPanewniki

Napisano 07 styczeń 2015 - 01:49

W Hiszpanii to według mnie tak do dwóch lat będą się między sobą ostro napierdalać.


Przyjaźń jest wszystkim!


#542 Naujox

Naujox
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 styczeń 2015 - 02:20

Żyjemy w taki niepewnych czasach, że do dwóch lat to praktycznie gdziekolwiek może coś wybuchnąć.

 

W USA trwa regularna wojna pomiędzy policją a czarnymi. Tylko czekać na eskalację (a będzie, bo w NYC znów odpalono dwóch psów na służbie).


"Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu. Nowe myśli muszą się gdzieś pojawić, zanim będą mogły stać się poglądami większości." - Friedrich August von Hayek

http://imgur.com/WO4QcqL.png

#543 koleś

koleś
  • SK1964

Napisano 10 styczeń 2015 - 15:30

Mlekiem i Miodem

 

1TzF6eN.png

 

W innej statystyce wyglądamy już trochę lepiej.

 

"Różne poziomy cen powodują, że siła nabywcza podobnych wynagrodzeń jest inna. Dlatego policzyliśmy ile za jedną średnią płacę w każdym kraju można kupić takich samych koszyków dóbr. Posłużyliśmy się przy tym statystykami Eurostatu za 2012 rok na temat poziomu cen. I okazało się, że różnice są znacznie mniejsze.

 

W tym zestawieniu Polska zajmuje 17. miejsce i wyprzedza wszystkie kraje regionu z wyjątkiem Słowenii. Za nami znalazły się także takie państwa jak Portugalia czy Grecja, wyprzedza nas jednak Hiszpania, która co prawda jest dwa miejsca wyżej, ale różnica w sile nabywczej jest znacząca. Choć Szwajcaria pozostaje na czele stawki to jej obywatele mają siłę nabywczą nawet nie dwuipółkrotnie większą od Polaków (poprzednio różnica była sześciokrotna), a Niemcy nie mają nawet dwukrotnego przebicia (wcześniej czterokrotne)."

 

http://www.forbes.pl...160354,1,1.html



#544 kosa

kosa
  • SK1964
  • LokalizacjaPanewniki

Napisano 10 styczeń 2015 - 19:00

Ja jestem ciekaw jakie produkty znalazły się w tym koszyku dóbr.


  • Scarface WNC lubi to

Przyjaźń jest wszystkim!


#545 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 10 styczeń 2015 - 20:41

Tu masz chyba odpowiedz... ;)

 Trzeba też pamiętać, że jest to porównanie średnich płac, a w Polsce takie wynagrodzenie jest nieosiągalne dla 2/3 pracujących.



#546 koleś

koleś
  • SK1964

Napisano 10 styczeń 2015 - 20:57

Tu masz chyba odpowiedz... ;)

 Trzeba też pamiętać, że jest to porównanie średnich płac, a w Polsce takie wynagrodzenie jest nieosiągalne dla 2/3 pracujących.

 

To jest argument podobny do tego co mówią przeciwnicy stadionu o pojemności. Średnia to średnia, Tak samo u nas 2/3 pracujących nie zarabia średniej krajowej tak samo w każdym innym kraju. Rozkład wynagrodzeń zapewne wszędzie wygląda bardzo podobnie.



#547 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 10 styczeń 2015 - 21:16

To jest argument podobny do tego co mówią przeciwnicy stadionu o pojemności. Średnia to średnia, Tak samo u nas 2/3 pracujących nie zarabia średniej krajowej tak samo w każdym innym kraju. Rozkład wynagrodzeń zapewne wszędzie wygląda bardzo podobnie.

O tej średniej napisane jest w początku tego artykułu Forbsa. 
Nie wiem jak jest w innym kraju wiem jak jest w Polsce i się zgodzę z tym.

PS. Co ma średnia kibiców - budowa stadionu, do średniej płacy. Bo nie wiem o co Ci chodzi?

I jaki to ma związek z tym co jest napisane?


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 10 styczeń 2015 - 21:25


#548 koleś

koleś
  • SK1964

Napisano 10 styczeń 2015 - 21:40

O tej średniej napisane jest w początku tego artykułu Forbsa. 
Nie wiem jak jest w innym kraju wiem jak jest w Polsce i się zgodzę z tym.

PS. Co ma średnia kibiców - budowa stadionu, do średniej płacy. Bo nie wiem o co Ci chodzi?

I jaki to ma związek z tym co jest napisane?

 

Chodzi mi że to zdanie "Trzeba też pamiętać, że jest to porównanie średnich płac, a w Polsce takie wynagrodzenie jest nieosiągalne dla 2/3 pracujących." jest mocno populistyczne tak jak gadanie, że średnio na GKS chodzi 3 tys ludzi więc stadion powinien być max na 10 tys.

 

W każdym kraju jest przecież podobnie 70%-75% osób zarabia poniżej średniej krajowej, a elity (25%) zarabiają 3x więcej. Co daje średnią dla większości ludzi nie realną. W Europie chyba nie ma kraju w którym zarobki są  mocno wyrównane z jakimiś tam małymi odchyleniami.



#549 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 10 styczeń 2015 - 21:52

Więc sam sobie odpowiedziałeś ze te porównanie średniej jest mało realistyczne bo mało ludzi zarabia tą kwotę. I to jest w tym zdaniu zawarte.
Tak samo mało się odnosi średnia kibiców do budowy.

Mnie ogólnie zawsze bawi ta średnia krajowa - to tak jakby powiedzieć : mam na imie Hubert i mam psa pimpka. Ja mam dwie nogi a pimpek ma 4. Czyli średnio mamy po 3 nogi... ;)

Tak jak pisałem nie wiem jak ma się średnia zarobków w Europie, ale odpowiedz mi kogo będzie prędzej stać na średniej klasy samochód? Przeciętnego, fizycznie pracującego Niemca lub Anglika czy może Polaka?


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 10 styczeń 2015 - 21:53

  • Krzyś lubi to

#550 koleś

koleś
  • SK1964

Napisano 10 styczeń 2015 - 23:12

Niemca i Angola dlatego w rankingu są wyżej od nas ;)

 

Cały czas próbuje Ci wytłumaczyć, że tak jak dla Ciebie ta średnia płaca w Polsce jest nie realistyczna to tak samo Ci odpowie przeciętny Anglik, Czech, Hiszpan na temat średniej w ich kraju. Reasumując, w każdym kraju przeciętny Kowalski zarabia mniej niż podana średnia krajowa.

 

 

A jeżeli mówimy o realnych zarobkach to dokładniej poziom może określić za pomocą Mediany. Niestety taką statystykę GUS przeprowadza raz na dwa lata i nie jest ona tak dokładna jak średnia ponieważ jest liczona z próby a nie z ogółu populacji

 

Dane odnośnie płac za 2012 rok

  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto w gospodarce narodowej (dla jednostek o liczbie pracujących powyżej 9 osób)  w październiku 2012 roku wyniosło 3895,72 zł.

  • Połowa pracowników zatrudnionych otrzymała wynagrodzenie ogółem brutto  do 3115,11 zł  (mediana = decyl piąty = wynagrodzenie środkowe).

  • Pracownicy otrzymujący miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto mniejsze lub równe przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu dla gospodarki narodowej (tzn. < 3895,72 zł) stanowili 66,1% ogółu pracowników.


Użytkownik koleś edytował ten post 10 styczeń 2015 - 23:15





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych