Skocz do zawartości


Zdjęcie

FOTOWOLTAIKA


110 odpowiedzi w tym temacie

#1 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 27 grudzień 2019 - 21:32

Cześć,

Temat założony do dyskusji o fotowoltaice oraz konsultacji lub wymianie doświadczeń w doborze wykonawcy.
Obecnie panuje duży „boom” na fotowoltaike, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z rosnącymi cenami prądu oraz możliwością uzyskania dofinansowań. Dodatkowo od 2021 roku wchodzi rynek mocy, co również przełoży się na podwyżkę rachunków.

Większość firm nawet nie zwraca uwagi na profil zużycia energii klienta, w celu prawidłowego ułożenia kierunku modułów, co jest gwarantem maksymalnego wykorzystania energii wyprodukowanej ze słońca.

Jeżeli ktoś rozważa lub jest zdecydowany zainwestować w fotowoltaike, to zapraszam do kontaktu.

#2 Lars

Lars
  • SK1964

Napisano 28 grudzień 2019 - 02:48

To napisz o chuj w tym chodzi, jakie korzyści, bo znajomi, którzy się tym zajmują teraz, to jak grzyby po deszczu..


  • butcher lubi to

#3 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 13:23

Generalnie profil zużycia energii polega na rozeznaniu w jakich godzinach jest największe zapotrzebowanie. Jeśli np. masz rodzinę, która w godzinach 7-10 zużywa energię i później 16-20, to zalecany jest układ modułów na wschód-zachód ponieważ energia jest rozkładana równomiernie przez cały dzień, natomiast jeżeli w takim przypadku, moduły zostałyby zamontowane na południe, to masz energię produkowaną w godzinach, których jej nie wykorzystujesz np. 12-15 i ta nie wykorzystana energia trafia do operatora. Każda nie wykorzystana moc przesyłana jest do operatora, która zostaje zmagazynowana za 20% wartości tej energii, którą potem możemy odzyskać np. w zimowe dni na co mamy rok czasu. I z tego powodu do zużycia rocznego powinnismy dodać 20% aby uwzględnić straty związane z magazynowaniem tak aby nie płacić żadnych rachunków u operatora. Kolejną kwestią jest inwerter, który powinien być przewymiarowany np. jeżeli masz moc instalacji 10 kW, to inwerter powinien mieć 8kW, dzięki czemu jest bardziej wydajny a stosuje się to w związku z naszym położeniem geograficznym i nasłonecznieniem. Jest jeszcze wiele szczegółów, które maja wpływ na wydajność instalacji, ale to są takie można powiedzieć podstawowe, które przez większość firm jest pomijane. Biorą tylko wymiary dachu, jak się zmieści to sprzedać i tyle.

#4 multi

multi
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 18:20

Mam pytanie, max dodatek z racji programu mój prąd to 5 tys + możliwość odliczeni części kosztów przez 6 lat w pitach?

Zakładając że teściowa mieszka na dole i ma swój licznik, my z żoną mieszkamy u góry i mamy osobny licznik to czy mogę skorzystac 2 razy z dofinansowania( 2 osobne instalacje)?
Jaki koszt tak + - instalacji, rachunek ok 250 zl miesiecznie

#5 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 28 grudzień 2019 - 18:35

z ta fotowoltaika to jest taki problem, ze jak ktos to chce robic, to dalej ma milion rozkmin, czy to sie oplaci, czy warto. Niestety, ale to jest zbyt nowy temat i osobiscie nie mam zaufania do sprzedawcow, bo sprzedawca ma ci sprzedac. To nie jest tak, ze sprzedawcy zalezy koniecznie na tym, zebys ty byl zadowolony, a zanim sei kapniesz, ze to chujowe, to najwyzej kogos dalej nie polecisz, ale bedziesz juz w dupe. Mam nadzieje, ze z czasem sie to zmieni, bo caly kraj powinien byc napedzany z darmowej energii ze slonca, a nie z importowanego gazu i ropy.


  • Zbig i Krzyś lubią to

#6 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 19:38

http://maczetaockhama.blogspot.com

Tutaj chop (inżynier, tylko nie związany z przemysłem OZE) dość sporo pisz/pisał o fotowoltyce (?) 

Ogólnie w NIemczech dobrze im to funkcjonuje, teraz tylko pytanie, czy to OZE nie działa na zasadzie piramidy technologicznej jak z atomem i Niemcy nie wkalkulowali sobie w koszta że muszą technologie wyprodukowaną u siebie puścić dalej w Europe. 


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#7 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:02

Mam pytanie, max dodatek z racji programu mój prąd to 5 tys + możliwość odliczeni części kosztów przez 6 lat w pitach?
Zakładając że teściowa mieszka na dole i ma swój licznik, my z żoną mieszkamy u góry i mamy osobny licznik to czy mogę skorzystac 2 razy z dofinansowania( 2 osobne instalacje)?
Jaki koszt tak + - instalacji, rachunek ok 250 zl miesiecznie


Musza być dwa falowniki, to wtedy z automatu masz dwie osobne instalacje i każdej przysługuje dotacja
  • multi lubi to

#8 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:18

z ta fotowoltaika to jest taki problem, ze jak ktos to chce robic, to dalej ma milion rozkmin, czy to sie oplaci, czy warto. Niestety, ale to jest zbyt nowy temat i osobiscie nie mam zaufania do sprzedawcow, bo sprzedawca ma ci sprzedac. To nie jest tak, ze sprzedawcy zalezy koniecznie na tym, zebys ty byl zadowolony, a zanim sei kapniesz, ze to chujowe, to najwyzej kogos dalej nie polecisz, ale bedziesz juz w dupe. Mam nadzieje, ze z czasem sie to zmieni, bo caly kraj powinien byc napedzany z darmowej energii ze slonca, a nie z importowanego gazu i ropy.


Właśnie dlatego założyłem temat żeby osoby, które są zainteresowane inwestycja w PV miały świadomość co jest ważne w doborze instalacji lub mogły konsultować z innymi osobami, które PV mają. Jeżeli chodzi o sprzedawców, to po pierwszych minutach można rozróżnić tego, który chce Ci coś wcisnąć między tym, który chce Ci doradzić i sprzedać zgodnie z obowiązującymi standardami. Jeśli nie zrobisz analizy rynku i nie zweryfikujesz, o co w tym dokładnie chodzi, to sprzedawca jest w stanie wcisnąć Ci każda głupotę. Dodam tylko, ze ludzie sami sobie szkodzą bo wolą wybrać ofertę tańsza o 2 tysiące złotych na chujowym sprzęcie a potem płacz, ze oszukali.

#9 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:20

http://maczetaockhama.blogspot.com
Tutaj chop (inżynier, tylko nie związany z przemysłem OZE) dość sporo pisz/pisał o fotowoltyce (?) 
Ogólnie w NIemczech dobrze im to funkcjonuje, teraz tylko pytanie, czy to OZE nie działa na zasadzie piramidy technologicznej jak z atomem i Niemcy nie wkalkulowali sobie w koszta że muszą technologie wyprodukowaną u siebie puścić dalej w Europe.


Polecam poczytać o rynku mocy, tu jest to fajnie opisane:
http://konradswirski...i-w-rynku-mocy/

#10 Pyjter

Pyjter
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:30

RAFIK, Ty się tym zajmujesz czy założyłes temat stricte dyskusyjny?

Jeżeli chodzi o samą instalacje, ostatnio zauważam coraz więcej opinii, że na dzisiaj to jest jeszcze zbyt drogie. Szczególnie przy nowych domach które są dobrze izolowane i mają np pompy ciepła jako źródło ogrzewania, ustawione w taniej taryfie.
Sam stoję przed takim dylematem, robić, nie robić. Czy warto? Czas pokaże i może ten temat pomoże w podjęciu decyzji.
  • Foxu lubi to

#11 Artis

Artis
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTeraz WNC

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:41

Wg mnie na chwilę obecną się to nie opłaca. Za długi czas zwrotu. 8-10 lat to jednak sporo. Ja bym m z tym poczekał, aż wzrośnie konkurencja, czyli ceny spadną i jak podrożeje prąd. Tak z inżynierskiego punktu widzenia, jeżeli inwestycja w sprawność/mniejsze zużycie zwraca się powyżej 5 lat to trzeba się mocno zastanowić. W mojej opinii jeżeli teraz montować to tylko dlatego, że ktoś ma wolną kasę i nie ma na co jej przeznaczyć.
  • Foxu i Mayek lubią to

#12 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:49

RAFIK, Ty się tym zajmujesz czy założyłes temat stricte dyskusyjny?
Jeżeli chodzi o samą instalacje, ostatnio zauważam coraz więcej opinii, że na dzisiaj to jest jeszcze zbyt drogie. Szczególnie przy nowych domach które są dobrze izolowane i mają np pompy ciepła jako źródło ogrzewania, ustawione w taniej taryfie.
Sam stoję przed takim dylematem, robić, nie robić. Czy warto? Czas pokaże i może ten temat pomoże w podjęciu decyzji.


Tak, zajmuję się doradztwem i sprzedażą fotowoltaiki. Temat założyłem do dyskusji i oczywiście do zaoferowania swoich rozwiązań :)
Choćby dla zasilenia pompy ciepła opłaca się montować instalacje fotowoltaiczną. Dodam, ze po to się inwestuje w fotowoltaike żeby zlikwidować rachunki od operatora. Zamiast płacić rachunki można płacić ratę niskiego, specjalnego kredytu pod PV. Jeżeli chodzi o dobór odpowiednich taryf, to jest osobny temat, ale zdecydowana większość ludzi czy firm, nie ma pojęcia o tym jak dopasować odpowiednia stawkę pod własne potrzeby.

#13 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:50

W obliczu tego, że wielu ludzi nie ma pomysłu na inwestycje, a wartość pieniądza będzie mocno spadać, inwestycja zwracająca się po 8 latach może być ok, kwestia jak dużo potem będzie zarabiać. Jeżeli miałbym w czasie 20 lat zarobić jakaś kwotę i wiedziałbym mniej więcej ile to jest, ale nie zarobiłbym wiele w pierwszych 2 latach... to nic by się nie stało. Na razie jednak enigmatyczne i to co pisze Pyjter jest bliskie prawdy. W lato będę rozkminial ten temat głębiej, bo trzeba jakaa decyzję o ogrzewaniu domy podjąć.

#14 multi

multi
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 20:58

a np jak wyprodukuje powiedzmy 50%za duzo tego pradu to zarobie na tym? czy zabiora moja energię za friko?

#15 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 21:04

Wg mnie na chwilę obecną się to nie opłaca. Za długi czas zwrotu. 8-10 lat to jednak sporo. Ja bym m z tym poczekał, aż wzrośnie konkurencja, czyli ceny spadną i jak podrożeje prąd. Tak z inżynierskiego punktu widzenia, jeżeli inwestycja w sprawność/mniejsze zużycie zwraca się powyżej 5 lat to trzeba się mocno zastanowić. W mojej opinii jeżeli teraz montować to tylko dlatego, że ktoś ma wolną kasę i nie ma na co jej przeznaczyć.



W zależności od mocy, to czas zwrotu wynosi Ok. 6-7 lat dla klienta indywidualnego, natomiast przy większym zużyciu firm, okres zwrotu wynosi nawet 4-5 lat. Jeżeli chodzi o konkurencje, to jest ona ogromna a sposób działania wszystkich tych firm, które oferuje PV jest taki sam. Jest hurtownia z której wszyscy biorą moduły, falowniki, konstrukcje itd. Różnica w cenie między firmami może tylko być na montażu, które wykonują zewnętrzne firmy i które są rozchwytywane, właśnie w związku z szałem, który panuje na rynku. Duzi gracze ściagają z Chin kontenerami swoje panele, ale ceny maja z kosmosu. Napewno na przestrzeni kilku lat ceny nie pójdą w dół tylko w górę

#16 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 21:06

a np jak wyprodukuje powiedzmy 50%za duzo tego pradu to zarobie na tym? czy zabiora moja energię za friko?


Jak wyprodukujesz za dużo, to energia, której nie zużyłeś trafia do operatora, która możesz sprzedać operatorowi lub możesz ja zmagazynować i 80% wartości odebrac np. w zimę

#17 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 21:30

W obliczu tego, że wielu ludzi nie ma pomysłu na inwestycje, a wartość pieniądza będzie mocno spadać, inwestycja zwracająca się po 8 latach może być ok, kwestia jak dużo potem będzie zarabiać. Jeżeli miałbym w czasie 20 lat zarobić jakaś kwotę i wiedziałbym mniej więcej ile to jest, ale nie zarobiłbym wiele w pierwszych 2 latach... to nic by się nie stało. Na razie jednak enigmatyczne i to co pisze Pyjter jest bliskie prawdy. W lato będę rozkminial ten temat głębiej, bo trzeba jakaa decyzję o ogrzewaniu domy podjąć.


Nikt nikomu pistoletu do głowy nie przystawia i nie zmusza do inwestycji w fotowoltaike. Jeżeli masz pompę ciepła, która zużywa +/- jakies 6-7 kW, to musisz sobie przekalkulować co się bardziej opłaca. Płacić za prąd czy inwestować w PV. Jeżeli rozważasz taką inwestycje, to mogę Ci to sprawdzić

#18 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 28 grudzień 2019 - 21:33

Ja nie podważam tego co ty robisz i jak będę robił, to się odezwę na pewno.
Dyskutuje na temat fotowoltaiki, założyłeś temat, to musisz się z tym liczyć, ale jak ktoś z GieKSy coś robi, to staram się brać u swoich.

#19 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 21:48

Ja nie podważam tego co ty robisz i jak będę robił, to się odezwę na pewno.
Dyskutuje na temat fotowoltaiki, założyłeś temat, to musisz się z tym liczyć, ale jak ktoś z GieKSy coś robi, to staram się brać u swoich.


Przecież ja nigdzie nie napisałem, ze podważasz, to co robię. Temat założyłem po to żeby z jednej strony podjąć dyskusje, wyczulić na kilka kwestii ludzi, którzy maja zamiar inwestować w PV i z drugiej strony zaoferować swoje rozwiązania. Poza tym, ja wiem, ze jesteś ekspertem w każdej dziedzinie życia, także nawet by mi do głowy nie przyszło żeby się z Tobą nie zgodzić :)

#20 JOHAN 13

JOHAN 13
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 28 grudzień 2019 - 23:11

Znajomy z roboty, taki złoty rączka postanowił że sam sobie to założy. Przed świętami zamówił wszystkie potrzebne materiały i po nowym roku chce to zakładać. Dodatkowo chce przejść na ogrzewanie prądem.Dom ma stary i duży Ale po całkowitym remoncie. Wymienione okna i zrobione docieplenie.Twierdzi że robiąc samemu zaoszczędzi około 10-13 tyś.

#21 Damianos

Damianos
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 29 grudzień 2019 - 06:56

Dobra to wprost cena 1kW przy mocy ok 5 kW. Jaki jest koszt akumulatora?

#22 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 29 grudzień 2019 - 08:10

Znajomy z roboty, taki złoty rączka postanowił że sam sobie to założy. Przed świętami zamówił wszystkie potrzebne materiały i po nowym roku chce to zakładać. Dodatkowo chce przejść na ogrzewanie prądem.Dom ma stary i duży Ale po całkowitym remoncie. Wymienione okna i zrobione docieplenie.Twierdzi że robiąc samemu zaoszczędzi około 10-13 tyś.


Zależy jakie moduły, ile tych modułów, jaki falownik, jaki dach itd.

#23 RAFIK

RAFIK
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 29 grudzień 2019 - 08:14

Dobra to wprost cena 1kW przy mocy ok 5 kW. Jaki jest koszt akumulatora?


Jakiego akumulatora ? Masz na myśli własna baterie, która będzie magazynować energię żeby nie wysyłać nadwyżek do operatora ?

Co do ceny za kW nie da się jednoznacznie odpowiedzieć bo to wszystko zależy od wielu czynników i każdy przypadek jest inny.

#24 koleś

koleś
  • SK1964

Napisano 29 grudzień 2019 - 09:28

Stopa zwrotu uzależniona jest od cen prądu w przyszłości. Jestem ciekaw jakie są prognozy cen przyjętych w szacunkach.

#25 Damianos

Damianos
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 29 grudzień 2019 - 10:53

Jakiego akumulatora ? Masz na myśli własna baterie, która będzie magazynować energię żeby nie wysyłać nadwyżek do operatora ?
Co do ceny za kW nie da się jednoznacznie odpowiedzieć bo to wszystko zależy od wielu czynników i każdy przypadek jest inny.

Tak baterie,dokladnie zeby nie odsylac do sieci




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych