Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szachy


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pouchkine

Pouchkine
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 czerwiec 2022 - 13:55

Już jutro w Madrycie startuje turniej pretendentów, który wyłoni przeciwnika Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata.

 

Wśród uczestników są:

  • Jan Niepomniaszczi
  • Teymur Rəcəbov
  • Jan-Krzysztof Duda
  • Alireza Firuzdża
  • Fabiano Caruana
  • Hikaru Nakamura
  • Richárd Rapport
  • Ding Liren

Najbardziej powinniśmy kibicować Jankowi, który jest zawodnikiem Wasko Hetmana GKS Katowice.

 

Śledzić rozgrywki będzie można na wielu platformach, ja polecam kanał Chess24.pl z komentarzem Mateusza Bartla. 

 

Jakie są Wasze przewidywania odnośnie do turnieju? Jankowi uda się coś ugrać?


გკს კატოვიცე – სილეზიური საფეხბურთო კლუბი, დაარსდა 1964 წელს


#2 kosa

kosa
  • SK1964
  • LokalizacjaPanewniki

Napisano 16 czerwiec 2022 - 14:03

Jakie są Wasze przewidywania odnośnie do turnieju? Jankowi uda się coś ugrać?

 

Stawiam na Caruanę. Ewentualnie Firouzję. Trudno mi sobie wyobrazić, że wygrywa ktoś inny. JKD obstawiałbym, że skończy na 4-5. miejscu.  


Przyjaźń jest wszystkim!


#3 Pouchkine

Pouchkine
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 czerwiec 2022 - 14:14

Stawiam na Caruanę. Ewentualnie Firouzję. Trudno mi sobie wyobrazić, że wygrywa ktoś inny. JKD obstawiałbym, że skończy na 4-5. miejscu.  

Firuzdża niewątpliwie jest świetnym szachistą, ale wydaje mi się, że jego młody wiek (i związany z tym brak doświadczenia) mogą przeszkodzić.

 

Bukmacherzy najniższy kurs dają na Dinga i raczej nie bez przyczyny. Bardziej doświadczony, spokojniejszy, a w ostatnim czasie mniej się pojawiał, co świadczy chyba nie tyle o braku formy, co o rzetelnych przygotowaniach do turnieju.

 

Ja na pewno skreśliłbym Niepomniaszczego, który psychicznie nadal nie pozbierał się po poprzednim meczu o mistrzostwo, Nakamurę, który wybrał karierę celebryty i streamera, oraz Rapporta, bo chłop widocznie bez formy. Duda jest ze wszystkich uczestników najniżej w rankingu, ale kibicować mu będę, w końcu GieKSiarz :)


გკს კატოვიცე – სილეზიური საფეხბურთო კლუბი, დაარსდა 1964 წელს


#4 Czapla

Czapla
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 czerwiec 2022 - 20:02

Duda przed Turniejem Kandydatów brał udział w dwóch albo trzech turniejach, na których byli też zawodnicy ze światowej czołówki i z tego co pamiętam to wygrał jeden albo dwa(?) takie turnieje więc może zaskoczy? Ja osobiście stawiam na Caruane.

#5 Przemosz

Przemosz
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 16 czerwiec 2022 - 20:36

Duda zaliczył dobre występy i u nas w Warszawie na Superbet Cup gdzie zwyciężył jak i w Norwegii na tym turnieju od Magnusa. To wszystko niestety inna para kaloszy, bo były to turnieje gdzie grano w szachach szybkich i błyskawicznych. W klasyku niestety ma dość słaby bilans z resztą stawki, ale w końcu jest młody i mógł zaliczyć spory progres podczas przygotowań. Ja występ Dudy obstawiam tylko na 2 sposoby - albo rozwali system i otrze się o sensację, albo skończy na dole, czyli zgodnie ze swoim rankingiem. Nie wiem czemu mam dziwne przeczucie że Caruana jednak nie zachwyci. Moim zdaniem głównym faworytem Ding, który gra jak komputer a też masę czasu poświęcił na przygotowania bez gry w innych turniejach. Później ktoś z młodych gniewnych się pewnie odpali, czyli albo Alireza albo Janek. No i jeśli Nepo pozbierał się psychicznie, to siłę gry ma zdecydowanie najwyższą obok Dinga. Nakamura z kolei nam odpowie na ile można być kozakiem w klasyku, jeśli więcej czasu spędza się na streamowaniu niż na przygotowaniach.

Użytkownik Przemosz edytował ten post 16 czerwiec 2022 - 20:37

  • kosa i Pouchkine lubią to

#6 Popkorn

Popkorn
  • SK1964
  • LokalizacjaSkoczów

Napisano 17 czerwiec 2022 - 13:20

Może jakiś turniej GieKSiarski zagramy? Kilka osób na chess.com już od nas widziałem.



#7 kris80

kris80
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 17 czerwiec 2022 - 15:10

Może jakiś turniej GieKSiarski zagramy? Kilka osób na chess.com już od nas widziałem.

 

Jak najbardziej jestem chętny



#8 arek

arek
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąb Katowice

Napisano 17 czerwiec 2022 - 18:33

A pamięta ktoś może stara sekcje szachową GKS Katowice? Mieściła się przy ul. Dębowej 14. Ja tam smigalem przez jakiś czas w końcówce lat 80 tych. Łepkiek byłem ale było bardzo fajnie wspominam. Każdy mógł się zapisać i chodzić na zajęcia,byli trenerzy. Do tego zapach szachów. Byly turnieje dla dzieci i młodzieży z klubu z nagrodami ,na turniejach była herbata zakąski. Nie wiem jak wtedy seniorzy funkcjonowali bo za młody byłem. Epoka Dziurowicza.
  • Edy lubi to

#9 kris80

kris80
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 03 lipiec 2022 - 16:38

Stawiam na Caruanę. Ewentualnie Firouzję. Trudno mi sobie wyobrazić, że wygrywa ktoś inny. JKD obstawiałbym, że skończy na 4-5. miejscu.  

 

Serio?



#10 Pouchkine

Pouchkine
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 lipiec 2022 - 13:13

 

(...) Ja na pewno skreśliłbym Niepomniaszczego, który psychicznie nadal nie pozbierał się po poprzednim meczu o mistrzostwo. (...)

 

Więcej nic tutaj nie piszę :D


გკს კატოვიცე – სილეზიური საფეხბურთო კლუბი, დაარსდა 1964 წელს


#11 Czapla

Czapla
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 07 lipiec 2022 - 15:08

Najgorszy, który mógł wygrać ten turniej, znowu będzie grał białymi na remis i podwalał figury, pod warunkiem, że Magnus przystąpi do pojedynku.

#12 lukste

lukste
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 24 lipiec 2022 - 17:25

A pamięta ktoś może stara sekcje szachową GKS Katowice? Mieściła się przy ul. Dębowej 14. Ja tam smigalem przez jakiś czas w końcówce lat 80 tych. Łepkiek byłem ale było bardzo fajnie wspominam. Każdy mógł się zapisać i chodzić na zajęcia,byli trenerzy. Do tego zapach szachów. Byly turnieje dla dzieci i młodzieży z klubu z nagrodami ,na turniejach była herbata zakąski. Nie wiem jak wtedy seniorzy funkcjonowali bo za młody byłem. Epoka Dziurowicza.

Teraz też każdy może śmigać. Nasza sekcja jest jedną z niewielu, która nie pobiera żadnych opłat.

Wiadomo,że zajęcia skierowane są głównie do młodzieży, ale są również zajęcia i spotkania dla starszych.



#13 Pouchkine

Pouchkine
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 03 sierpień 2022 - 12:24

Carlsen ogłosił, że nie zagra w meczu o mistrzostwo świata, więc w 2023 zmierzą się Jan Niepomniaszczi i Ding Liren.

 

Carlsena łatwo zrozumieć, on już swoje udowodnił, wszyscy i tak wiedzą, że jest najlepszy, a może za dwa lata chce wziąć udział w turnieju kandydatów, bo to najsilniejszy turniej, a biedny od 10 lat nie miał prawa w nim grać :D


  • kosa, Czapla i zebro78 lubią to

გკს კატოვიცე – სილეზიური საფეხბურთო კლუბი, დაარსდა 1964 წელს


#14 Pouchkine

Pouchkine
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 20 październik 2022 - 15:48

Dzisiaj od 18 finał turnieju Aimchess Rapid – Duda zagra z Məmmədyarovem.

 

To szachy szybkie, więc dużo na szachownicy się dzieje (wczoraj w drugiej partii Duda i Carlsen co chwilę się mylili i ocena komputera latała jak metronom), a w turnieju obaj panowie w gazie, więc może być bardzo ciekawie.

 

Polski komentarz Bartla tutaj:


  • kosa i Fuhrer lubią to

გკს კატოვიცე – სილეზიური საფეხბურთო კლუბი, დაარსდა 1964 წელს


#15 Pouchkine

Pouchkine
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 25 październik 2022 - 16:08

Ciekawostka: ruszają dziś mistrzostwa świata w szachach Fischera.

 

Jest to wariacja szachów stworzona przez mistrz światach z lat 1972–1975. Też biały i czarne mają po osiem pionów i osiem figur, ale figury na pierwszej i ósmej linii są rozstawiane losowo (przy paru ograniczeniach: gońce na różnych kolorach, król między wieżami). Możliwych wariacji jest 960 (w tym jednym są zwyczajne szachy), stąd inna nazwa: szachy 960.

 

Taka zmiana powoduje, że zupełnie traci na znaczeniu przygotowanie debiutowe, liczy się... czyste myślenie :D

 

Po polsku relację robi chess24 (to nie tak, że mi płacą za reklamę, po prostu lubię komentarz Bartla). Wśród uczestników między innymi Carlsen, So, Nakamura i Niepomniaszczi. Zachęcam do obejrzenia:


  • Fuhrer, Edy i zebro78 lubią to

გკს კატოვიცე – სილეზიური საფეხბურთო კლუბი, დაარსდა 1964 წელს


#16 zebro78

zebro78
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaGrodziec Town

Napisano 27 październik 2022 - 17:43

Carlsen chyba przytył... szachy tuczą :P






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych