Skocz do zawartości


Zdjęcie

Quiz Katowicki


1884 odpowiedzi w tym temacie

#1826 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 03 lipiec 2019 - 21:43

Zgadza się odpowiedz.

A co do traktu kolejowego, to o którym mowisz bo tam kilka przytoczyłem.
Który nie prowadził do Cynkowni??


Jest jeszcze inna historia zwiazana z tamymi rejonami oraz trakcją kolejową tam powyżej cynkowni, był tam nawet dworzec.
Ale o tym pozniej, może znajdę fote oraz przypmnę sobie gdzie przeczytałem jaka to była trasa jakby rejsowych pociagów, w huja lat temu.


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 03 lipiec 2019 - 21:44


#1827 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 04 lipiec 2019 - 05:51

To jest to co wyżej wspomniałem, taki budynek z cegły.
Za moich czasów bajtla, pamietam już to rozjebane troche, cyganie tam mieszkali, nie było w nim okien, jakiesz ich szmaty przed budynkiem zawsze były i rozjebany samochód stał.

https://zapodaj.net/...56c4cd.jpg.html

A tu opis z neta.

Po kolei na Wełnowcu nie został już prawie ślad, budynek stacji dawno wyburzono, tory rozkradziono, wyrwano, a te które pozostały zarosły. Jeszcze w połowie lat 90’tych przy ul. Konduktorskiej stał budynek ze śladami po tablicach stacyjnych. Mieszkali w nim cyganie, więc dzieci z osiedla bały się podchodzic bliżej. Był to widoczny na zdjęciu budynek stacji kolejowej Katowice-Wełnowiec. Brak jednoznacznych informacji, czy stacja obsługiwała ruch pasażerski (prawdopodobnie tak). Linię z Dąbrówki Małej na Wełnowiec otwarto w 1870 roku. W bardzo dawnych latach przebiegał tędy ruch ze stacji Katowice Towarowa do Dąbrówki Małej. Później, gdy Katowice rosły, linia się kurczyła – w latach 80’tych były to już tylko pociągi towarowe do piekarni Społem i pociągi z piaskiem do Kopalni Gottwald. Linię zamknięto w latach 90’tych, gdy zamykano kopalnię. W planach miasta w jej miejscu pobiegnie przedłużenie ulicy Grundmanna i Stęślickiego do Alei Korfantego.
 



#1828 _es

_es
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaSiemianowice

Napisano 04 lipiec 2019 - 09:17

Racja, kładka była na podkładach, tak dość dziwnie wyglądającą ją zapamiętałem. Na piaskownie często jeździły, przez Ściegiennego też - tamtędy była chyba wywózka urobku z Gottwalda, one następnie zakręcały i przez Chorzowską przejeżdżały. Kiedyś tam osobowe przewozy były, ale to daaaawno.

 

A piaskowa kolej często jeszcze na parowozach jeździła. Fragmenty zarośnięte w wąwozie jeszcze do dziś są.

 

 

A tak btw to dziś już praktycznie koleje piaskowe nie istnieją, nigdzie już piasku nie wożą.


Użytkownik _es edytował ten post 04 lipiec 2019 - 09:18


#1829 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 04 lipiec 2019 - 09:44

Ale o której kładce mówisz co czekałeś na ojca??
Po tej na podkładach nie ma opcji, że chodziłeś bo nie masz 50lat. :) 
No chyba, że na świra to się czasem zdażało. ;)

Mogłeś albo po tej co byla równoległa do Ściegiennego zaraz za izbą wytrzezwien ale ona długo nie była czynna  9 w Twoich latach ) lecz stała sporo czasu, potem troche też był strach bo schody były drewniane - spruchniałe itp.

Albo po tym "moście' co szedl na Chorzowskiej mogłes chodzic :

https://zapodaj.net/...133bc7.jpg.html

 


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 04 lipiec 2019 - 09:49


#1830 slovan22

slovan22
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaHrabstwo Ducha

Napisano 04 lipiec 2019 - 13:09

Ma może ktoś fotki starych torów i okolic między boiskiem na osiedlu Koszutka a osiedlem Ducha? Rejony Tauron i ul.stęslickiego do parku .
Kiedyś był nasyp z torami i w dole chodnik A z drugiej strony zaczynała się górką i boisko.

#1831 arek

arek
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąb Katowice

Napisano 04 lipiec 2019 - 14:52

Wg. mnie bardzo mało prawdopodne ,zeby tamtedy jezdzily jakies pociagi osobowe.
Bo po pierwsze to nie ma zadnych wzmianek ani zródeł mowiacych ,ze cos takiego istnialo.

Po drugie istotniejsze , po co ruch osobowy by tam mial byc ? Wtedy kolej to nie byla kolejka podmiejska ktora laczy dzielnice z centrum miasta. Zreszta kogo by bylo na nia stac ? Robotnikow ktorzy te tereny zamieszkiwali a zarabiali tyle ,ze nawet na buty dla dzieci nie bylo ich stac. Zreszta z Welnowca do centrum to rzut beretem w lini prostej. A pociagi do Warszawy czy Krakowa raczej z tamtad nie odchodzily.

Budynek oczywiscie może byc kolejowy ale bardziej bym stawial na jakąs dyspozytornie czy cos takiego.

Napewno tez nie bylo polaczenia z Dabrowka. Autor tego tekstu może mylic Gornoslaska Kolej Waskotorowa ktora faktycznie biegla od Dabrowki ale przechodzila przez alpy I szla w strone Siemianowic, wiec calkiem niedaleko. Akurat ta kolej Biegnaca z Myslowic az do Miasteczka Slaskiego choc typowo przemyslowa, towarowa miala krotkie odcinki osobowe ale tylko do przewozu pracownikow z koloni do hut, kopalni.

Użytkownik arek edytował ten post 04 lipiec 2019 - 19:54


#1832 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 04 lipiec 2019 - 15:20

Mistrzu ale on tam piszę o tym połaczniu z Dabrówka w linia kolejową w 1870r, a nie o latach 90 które Ty pamiętasz.


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 04 lipiec 2019 - 15:21

  • żywiec lubi to

#1833 arek

arek
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąb Katowice

Napisano 04 lipiec 2019 - 17:34

He. Ale ja nie pisze o latach ktore pamietam a o przelomie 19 stego I 20 stego oraz poczatku 20 stego wieku.
Swego czasu analizowalem wiele starych map Śląska w szczegolnosci Katowic to wiem co mowie. Ty naprawde wierzysz o polaczeniu osobowym w tamtych latach I w tamtym miejscu? To ze ktos napisze artykul gdzies, wcale nie musi miec pokrycia z prawda.

Użytkownik arek edytował ten post 04 lipiec 2019 - 19:53


#1834 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 04 lipiec 2019 - 19:35

Kurwa ja to nawet wierzyłem, że się utrzymamy, a wyszedł huj wielki.
Więc nie wiem w co już wierzyć, a w co nie. ;)


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 04 lipiec 2019 - 19:35


#1835 _es

_es
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaSiemianowice

Napisano 04 lipiec 2019 - 20:19

Ale o której kładce mówisz co czekałeś na ojca??
Po tej na podkładach nie ma opcji, że chodziłeś bo nie masz 50lat. :) 
No chyba, że na świra to się czasem zdażało. ;)

Mogłeś albo po tej co byla równoległa do Ściegiennego zaraz za izbą wytrzezwien ale ona długo nie była czynna  9 w Twoich latach ) lecz stała sporo czasu, potem troche też był strach bo schody były drewniane - spruchniałe itp.

Albo po tym "moście' co szedl na Chorzowskiej mogłes chodzic :

https://zapodaj.net/...133bc7.jpg.html

 

Jak dobrze kojarzę to mowa o tej równoległej, ale to było faktycznie ok 1990, bo wtedy tam mieszkałem. Na Chorzowskiej pewnie też. Z okna miałem widok na plac drzewny.

 

A co do osobowej tak mi się wydawało, że nawet stacja osobowa była kiedyś w okolicy dzisiejszego Lidla i dalej jechało na Siemce, gdzie kiedyś wieki temu też ruch osobowy był. Ale nic sobie za to uciąć nie dam, tak mi się zdaje że to gdzieś czytałem.



#1836 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 04 lipiec 2019 - 21:11

No ale to te równoległe były dwie.
Jedna nie czynna za Twoich ( moich ) lat ta na przeciwko Dębowych Tarasów, oraz druga ta z samego początku Ściegiennego - zaraz za Izbą Wytrzezwień. Musisz to pamiętać, ale jak 1990 to bank tą i nawet w tym czasie cug tam jeszcze jezdził ( ale rzadkość ) i zamykana była Ściegiennego szlabanem, ale mnie to się tylko coś dwa razy udało zobaczyć.

Co do przejazdu koło LIDLA to były tory Rowem Wełnowieckim, z piaskowni na hutę cynku.
Na Śiemce wątpię żeby się jechało, raczej torów tam już nie było.
A to co nazywasz stacją osobową to była taki większy "domek" to był dróżnik przejazdowy, w tamtym miejsu były szlabany i zamykano Słoneczną i to już wielokrotnie widzialem, bo tamtędy akurat do jakiegoś czasu dosyć czesto jezdził.
Następnie ktoś w tym domu chyba mieszkał, a przejad kolejowy był niestrzeżony i tylko sygały swietlne i dzwiękowe.
Potem to zburzono - ten "domek'
Pamietam jeszcze, że wiedzieliśmy w którym miescu trzeba przyłożyć magnes i wszytko się załanczało  :)
Kierowcy przed przejazdem się zatrzymywali i rozglądali czy pociąg nie jedzie, pomimo tego że od 5 może wiecej lat tam już nić nie jezdziło. hehehe

Tory szło potem jak stoi LIDL równole do ul.Kozióła takim nasypem, następnie mostem nad ul. Rysia potem to już nie wiem, nie powiem Ci dokładnie ale pewnie równolegle do u.Modelrkiej i Korfantego ale gdzie był dokładnie skręt na Cynkownie to nie mam pojęcia.


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 04 lipiec 2019 - 21:12


#1837 świstak

świstak
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 lipiec 2019 - 22:02

54eda46bc131f.jpg


  • _es i Scarface WNC lubią to

#1838 świstak

świstak
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 lipiec 2019 - 22:02

bf3c783c80802.jpg


  • _es i Scarface WNC lubią to

#1839 świstak

świstak
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 lipiec 2019 - 22:03

1c5355070c838.jpg


  • _es i Scarface WNC lubią to

#1840 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 04 lipiec 2019 - 22:05

No i wyjaśnione :)

Masz może fotki tego tam "stawu" zaraz obok Cynkowni?
Taki jakby zbiornik retendencyjny, czy tam gasniczy czy coś w ten deseń.
Starsza ekipa tam na flyje chodziła, ja w sumie z bracikiem tez pare razy byłe w tych okolicach za dziecka.
Bracik z tamtych rejonow takich kamieni zielonych takie jakby porcelanowe po przynosił oraz te czarne mieniace węgle co widać w kopalniach.
Jedną skałe, pamiątke z tamych czasów mam do dzisiaj.
Potem w pedał budzie jak jedzilismy zwiedzać kopalnie, sztolnie itp to były do kupienia, ale w ciul kasy chcieli, a poza tym przy moich to się chowały.

PS.
    Jednen basen gasniczy jeszcze był na terenie ZWUS - obecnego Bombardiera, kiedyś ponoć się tam jakies dzieciaki utopiły, ale też nie wiem czy może to nie było o tym co wyżej wspominam.
 


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 04 lipiec 2019 - 22:18


#1841 Przemosz

Przemosz
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 04 lipiec 2019 - 22:57

A to jak jesteśmy już przy tym temacie to może ktoś będzie wiedział; mianowicie Marchwicki, czyli domniemany Wampir z Zagłębia był sądzony w sali gimnastycznej/reprezentatywnej Huty. Wie ktoś może czy ona dalej istnieje w takim kształcie jak wtedy, a po drugie czy to jest tam gdzie te szkoły rzemieślnicze czy trochę wyżej gdzie sklep z meblami?

#1842 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 05 lipiec 2019 - 08:51

Ma może ktoś fotki starych torów i okolic między boiskiem na osiedlu Koszutka a osiedlem Ducha? Rejony Tauron i ul.stęslickiego do parku .
Kiedyś był nasyp z torami i w dole chodnik A z drugiej strony zaczynała się górką i boisko.

Na razie tylko coś takiego, postram się coś jeszcze załatwić.

https://zapodaj.net/...d23d35.jpg.html



https://zapodaj.net/...1a606b.jpg.html


  • _es lubi to

#1843 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 05 lipiec 2019 - 21:53

slovan22 masz kolejne co chciałeś, ale jak teraz znowu nie polubisz posta, to masz wpierdol.



https://zapodaj.net/...5af5f8.jpg.html


https://zapodaj.net/...787f74.jpg.html
 


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 05 lipiec 2019 - 21:54

  • _es lubi to

#1844 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 05 lipiec 2019 - 21:55

https://zapodaj.net/...c38f11.jpg.html

 


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 05 lipiec 2019 - 21:58

  • _es lubi to

#1845 świstak

świstak
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 05 lipiec 2019 - 21:56

Rewitalizację pozostałych obiektów można obejrzeć tutaj: http://www.starahuta...l/historia.html

 

Kilka dni temu pojawiła się tablica informacyjna o kolejnej inwestycji, tam gdzie teraz są takie schody, naprzeciw przystanku tramwajowego przy Skwerze Fojkisa.



#1846 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 05 lipiec 2019 - 21:58

https://zapodaj.net/...c38f11.jpg.html


  • _es lubi to

#1847 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 05 lipiec 2019 - 22:00

https://zapodaj.net/...108a3c.jpg.html










https://zapodaj.net/...e8e31b.jpg.html


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 05 lipiec 2019 - 22:02

  • _es lubi to

#1848 Wierzba

Wierzba
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 05 lipiec 2019 - 22:31

 

Po lewej budowa budynku tauronu?

 

 



#1849 Scarface WNC

Scarface WNC
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKATOWICE

Napisano 05 lipiec 2019 - 22:50

To chyba oczywiste. :)
Budynek Tauronu, a wczesniej Vatenfal.

Jak pamietam to 100lat się budowało.
Ma ktoś dane od położenia pierwszej cegły do wybudowania, a dokladnie otwarcia.
Pamietam jak chodziliśmy na Rapid pograć w bale, a to stało i stało surowe. Nie wiem czy nie nawet do czasów, kiedy już się wybierało się już na browar do Aszy.
 


Użytkownik Scarface WNC edytował ten post 05 lipiec 2019 - 22:54


#1850 Artis

Artis
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTeraz WNC

Napisano 06 lipiec 2019 - 06:27

Świetne zdjęcia 10 m od mojej chałupy. Akurat nie pamiętam, że koło tauronu były tory. Dziwne, bo grałem w piłe na byłym Rapidzie jako junior i nie kojarzę tego.. Pamiętam też "świetne" lekcje w-f na których wyrywaliśmy chwasty na trybunach :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych