Jump to content


Photo

Historia i Pamięć


184 replies to this topic

#51 NICKczemNICK

NICKczemNICK
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Posted 08 March 2016 - 08:21

Linda o "Pokłosiu": „Ja mu powiedziałem tak: „Władku, zanim Amerykanie zrobili „Pluton” o tym, że przegrali wojnę w Wietnamie, zrobili pięćset pięćdziesiąt filmów o tym, że byli niezwyciężeni, że wygrywali, byli bohaterscy, natomiast my robimy pierwszy film o naszych relacjach z Żydami i on od razu jest o tym, że ich mordujemy.”

 

I dalej:   Na pytanie przeprowadzającej wywiad Magdy Umer, że jest to film o tym, iż „niektórzy mordowali Żydów” Linda odpowiada:
„Tak, ale to nie jest ważne, bo ludzie na całym świecie odczytają to tak, że to Polacy mordują Żydów."

 

 

I może właśnie o to chodzi. Nie można zrobić pierwszego filmu o "Wyklętych" i od razu opowiedzieć w nim o negatywnych epizodach,

bo po takim filmie już nigdy, nikogo do nich nie przekonasz.


  • ToJa likes this

#52 NICKczemNICK

NICKczemNICK
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Posted 01 August 2016 - 22:23

O Powstaniu Warszawskim. Długie ale warto obejrzeć całość.

 



#53 Artis

Artis
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTeraz WNC

Posted 02 August 2016 - 07:39

Nie wiem czy mam racje ale wydaje mi się, że od jakiegoś czasu w całej Polsce Panuje "moda" na PW.

Czy ja dobrze pamiętam, że kiedyś TVNy i inne w rocznice puszczały jakieś tam materiały podważając słuszność PW?, że wiele osób sie wypowiadało o PW jako o czymś niepotrzebnym? Czy Dobrze Pamiętam jak Korwin, jawnie pisał o zbrodni dowódców?

Wczoraj wszyscy jednym głosem od lewa do prawa, a Korwiny paradowały z flagami partyjnymi

 

Potwierdzi to ktoś? czy ja mam złą pamięć?


Edited by Artis, 02 August 2016 - 07:40.


#54 LTS

LTS
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 02 August 2016 - 08:20

tak było.

 

Chyba dużo zmieniło się od wybudowania przez Lecha Kaczyńskiego muzeum.



#55 Przemosz

Przemosz
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 02 August 2016 - 08:30

A co ma słuszność podjęcia decyzji do upamiętnienia tysięcy bohatersko poległych w powstaniu?

Większość historyków jest zdania że była to zła decyzja, ale co to ma za znaczenie teraz, po 72 latach...

Ważne są wartości jakie niesie za sobą PW i to że już za jakieś 20 lat nie będzie ani jednego żyjącego powstańca, więc trzeba oddawać im hołd póki jest taka możliwość. Wiele z tych którzy tam walczyli nie dożyło nawet wolnej Polski, a pamięć o nich była zacierana, więc całe szczęście że teraz obchody są tak hucznie obchodzone.

To o czym piszesz, czyli nagłe wsparcie TVN i całego tego obozu dla powstania wynikało z jednej prostej przyczyny, Antek Macierewicz chciał tam bezczelnie wpierdolić apel smoleński, więc TVN wyczuło że jest to wielka szansa skłócenia powstańców z PISem, ale nie za bardzo im się to udało, bo wczoraj Duda gdy przyszedł na koncert piosenek powstańczych dostał gromkie brawa.

 

 

Co do mody, można powiedzieć że to nie jest moda na PW, tylko ogólnie na patriotyzm.

Piszę teraz o "modzie" w jej negatywnym kontekście; tak jak kiedyś była moda na jebanie policji i koszulki Firmy, tak teraz jest moda na Polskę Walczącą, Red is Bad itp.

Założy jeden idiota z drugim, taką koszulkę i ma szacunek na dzielni bo "widać że patriota"  :lol: , szkoda tylko że w gimnazjum pewnie nie zdał z historii, a z polskich książek przeczytał tylko biografię Masy, i to do połowy.

Wystarczy wyjść gdzieś na miasto w piątek albo sobotę, żeby zobaczyć pełno rzygających w bramach albo rozpierdalających przystanki "patriotów"

Szkoda że np. takie Red is Bad przez tych pierdolonych idiotów kojarzy się teraz z patologią, bo inicjatywa jest zacna, pod warunkiem że jest się świadomym co kryje się za hasłami z tych koszulek.


  • gniotek1102, Cuba, kibard and 2 others like this

#56 Przemosz

Przemosz
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 02 August 2016 - 08:32

Nie wiem czy ja jestem jakiś ckliwy, ale trudno mi się nie wzruszyć oglądając takie obrazki. Ciekawie czy gdziekolwiek w Europie jest jeszcze takie silne powiązanie z historią swojego narodu.

 

PS. To jest przykład tej pozytywnej "mody"

 

 


Edited by Przemosz, 02 August 2016 - 08:39.

  • PRT likes this

#57 spdr

spdr
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 02 August 2016 - 08:40

Nie wiem czy to ustawka czy nie ale nawet jeśli to wyszło pięknie, jak tu go nie lubić:



#58 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 02 August 2016 - 09:08

"Pod dowództwem Rydza wojsko polskie dało mniej, niż świat od niego oczekiwał, pod dowództwem Bora Powstanie Warszawskie bije wszystkie rekordy wytrzymałości. Przez wiele setek lat, dopóki istnieć będzie naród polski, każdy Polak będzie przyznawał, że Powstanie Warszawskie było samobójczym szałem, i będzie miał do niego synowską tkliwość i miłość. Będzie z niego dumny." Mackiewicz


  • Przemosz likes this

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#59 Adam

Adam
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaPaderewa

Posted 03 August 2016 - 19:16

 

Film bardzo dobrze zmontowany. Nic nie mam do ludzi noszących znaki PW czy innych patriotycznych symboli. Ale krew zalewa jak patologia zakłada takie koszulki chodzi po klubach napierdoli sie jak szmata, a później robi burdy. Pójdzie jeden łepek z drugim nałożą koszulki i myślą, że są patriotami, a zachowują się jak  bezmózgie ameby, rozbierdalajac wszystko wokół. 



#60 szwedzik

szwedzik
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 03 August 2016 - 19:22



Film bardzo dobrze zmontowany. Nic nie mam do ludzi noszących znaki PW czy innych patriotycznych symboli. Ale krew zalewa jak patologia zakłada takie koszulki chodzi po klubach napierdoli sie jak szmata, a później robi burdy. Pójdzie jeden łepek z drugim nałożą koszulki i myślą, że są patriotami, a zachowują się jak bezmózgie ameby, rozbierdalajac wszystko wokół.


Bo teraz na bazarku kupisz takie ubrania za grosze to kupuja wszyscy. Dno.

#61 kosa

kosa
  • SK1964
  • LokalizacjaPanewniki

Posted 03 August 2016 - 19:26

Przecież ci co się najebują na imprezach to zazwyczaj nie ubierają ciuchów z bazaru, ale właśnie te drogie.


Edited by kosa, 03 August 2016 - 21:47.

Przyjaźń jest wszystkim!


#62 NICKczemNICK

NICKczemNICK
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Posted 03 August 2016 - 20:36

Co do mody, można powiedzieć że to nie jest moda na PW, tylko ogólnie na patriotyzm.

Piszę teraz o "modzie" w jej negatywnym kontekście; tak jak kiedyś była moda na jebanie policji i koszulki Firmy, tak teraz jest moda na Polskę Walczącą, Red is Bad itp.

Założy jeden idiota z drugim, taką koszulkę i ma szacunek na dzielni bo "widać że patriota"  :lol: , szkoda tylko że w gimnazjum pewnie nie zdał z historii, a z polskich książek przeczytał tylko biografię Masy, i to do połowy.

Wystarczy wyjść gdzieś na miasto w piątek albo sobotę, żeby zobaczyć pełno rzygających w bramach albo rozpierdalających przystanki "patriotów"

Szkoda że np. takie Red is Bad przez tych pierdolonych idiotów kojarzy się teraz z patologią, bo inicjatywa jest zacna, pod warunkiem że jest się świadomym co kryje się za hasłami z tych koszulek.

 

Kiedyś była moda w reżimowych mediach, żeby tych od rozpierdalania przystanków nazywać kibicami, teraz wpisujecie się w modę, żeby ten trend odwrócić na patriotów. Czytam to i czuję się, jakbym przez pomyłkę wszedł na stronę wyborczej albo jakiegoś Lisowego "natemat". Wszystko co złe, żul w bramie, rozjebany przystanek, okradziona stara babcia, rasizm, wszystkiemu winien jest jakiś koleś w koszulce z PW czy husarią. Michnik aż ręce zaciera, że za chwilę patriotą nie będzie ten, który nosi dumnie taką koszulkę, a ci którzy mieli w rodzinie UBeków, resortowe potomstwo przypisujące sobie cały patriotyzm. 

Ja osobiście wolę założyć taką koszulkę, w całości wyprodukowaną w Polsce, niż dwa razy droższą, choć szytą w Bangladeszu koszulkę z łyżwą i wyjebanym na całą klatę NIKE, lub też cokolwiek innego z jakimiś uniwersytetami z Kalifornii czy koledżami z Oklahomy. 

Najbardziej chyba sprzeciwiają się Ci, którzy w głębokim poważaniu mają symbole narodowe.


Edited by NICKczemNICK, 03 August 2016 - 20:40.

  • Junior, JACA and paulek like this

#63 Guest_BGC64_*

Guest_BGC64_*
  • Anonimowi

Posted 03 August 2016 - 20:42

Stary wejdź do energy i zobacz tych zajebanych podludzi w kibicowskich/patriotycznych ciuchac to ci się odechce. Połowa mefedroniarzy biega w "ćpaj sport" i ważą po 60 kg



#64 Adam

Adam
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaPaderewa

Posted 03 August 2016 - 20:43

 

"Najbardziej chyba sprzeciwiają się Ci, którzy w głębokim poważaniu mają symbole narodowe."

Mają te osoby które wdziewają ciuszki z symbolami i zachowują sie jak patologia nie mając za grosz szacunku do barw, historii i tradycji. To, że ktoś założy taką koszulkę nie oznacza, że jest patriotą. Patriotyzm nosi się w sobie, to jest najważniejsze. 



#65 NICKczemNICK

NICKczemNICK
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Posted 03 August 2016 - 21:18

Ale w energy to chyba w większości tępa gimbaza jest, niż pełnoletnie rozgarnięte chłopy. Przedstawiacie obraz jakiś skrajnych przypadków i generalizujecie na wszystkich. To kibice w dużej mierze przyczynili się do tego, że tyle ludzi teraz może kupować i nosić takie koszulki. Nie muszę chyba przypominać o tych wszystkich oprawach Legii, Śląska czy Lecha które w dużej mierze też promowały patriotyzm, ale nie w sensie żeby zapoczątkować modę, ale żeby ludzie mogli wyrażać, co noszą w sercu. Oczywiście pokłosie tego musi być, bo gimbaza wykorzysta wszystko, żeby dodać sobie +20 do reputacji, ale ich trzeba brać jako zło konieczne, bo tego nie unikniesz. Teraz będą pokemony łapać, to może się zajmą czym innym.


Edited by NICKczemNICK, 03 August 2016 - 21:23.

  • paulek likes this

#66 Przemosz

Przemosz
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 03 August 2016 - 21:21

Kiedyś była moda w reżimowych mediach, żeby tych od rozpierdalania przystanków nazywać kibicami, teraz wpisujecie się w modę, żeby ten trend odwrócić na patriotów. Czytam to i czuję się, jakbym przez pomyłkę wszedł na stronę wyborczej albo jakiegoś Lisowego "natemat". Wszystko co złe, żul w bramie, rozjebany przystanek, okradziona stara babcia, rasizm, wszystkiemu winien jest jakiś koleś w koszulce z PW czy husarią. Michnik aż ręce zaciera, że za chwilę patriotą nie będzie ten, który nosi dumnie taką koszulkę, a ci którzy mieli w rodzinie UBeków, resortowe potomstwo przypisujące sobie cały patriotyzm. 

Ja osobiście wolę założyć taką koszulkę, w całości wyprodukowaną w Polsce, niż dwa razy droższą, choć szytą w Bangladeszu koszulkę z łyżwą i wyjebanym na całą klatę NIKE, lub też cokolwiek innego z jakimiś uniwersytetami z Kalifornii czy koledżami z Oklahomy. 

Najbardziej chyba sprzeciwiają się Ci, którzy w głębokim poważaniu mają symbole narodowe.

 

 

Przeczytaj wyraźnie jeszcze raz co napisałem, nie mam nic przeciwko noszeniu jakiejkolwiek odzieży patriotycznej, wręcz przeciwnie, tylko ci którzy ubierają koszulkę z znakiem np. Polski Walczącej muszą być świadomi że poprzez założenie tej koszulki, w pewien sposób ten symbol REPREZENTUJĄ.

To tak samo jak z flagą Polski, herbem GieKSy czy z czymkolwiek innym, zakładasz to więc musisz być świadomym co Ci wypada a co nie. Dwa lata temu ani ja, ani nikt inny podobnego posta by nie pisał, bo w takich koszulkach chodzili ci którzy na prawdę się z tym utożsamiali, ale teraz zrobiła się na to moda wśród patologii.

Wszystkich łebków którzy to wkładają trzeba uświadamiać ze patriotyzm to szanowanie tego co wspólne, pielęgnowanie tradycji, dbanie o pamięć, a nie włożenie koszulki z PW i pójście na wixe do Energy.


Edited by Przemosz, 03 August 2016 - 22:02.

  • 19mózG64 likes this

#67 Adam

Adam
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaPaderewa

Posted 03 August 2016 - 21:28

To, że ktoś jest pełnoletni nie znaczy, że jest ogarnięty. W środowisku kibicowskim też znajdują się pojeby, ewenementy, którzy nosząc takie koszulki czy w jakikolwiek inny sposób prezentując dane symbole nie potrafią ich godnie prezentować, idą na marsze tylko i wyłącznie aby robić burdy itp. Nosząc barwy, symbole patriotyczne masz być wzorem dla innych pod każdym względem. Dziękuje, nie ma co dalej się rozpisywać na ten temat. To dla nas powinno być tak samo ważne jak dla żołnierza Mundur. 



#68 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 03 August 2016 - 21:44

13590320_1116086978450829_28145039673163

Tyle w temacie.


  • silny and szwedzik like this

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#69 NICKczemNICK

NICKczemNICK
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Posted 03 August 2016 - 21:55

Na koniec przychodzi terror i wkleja wymowny obrazek z wyborczej, a jakże.


  • JACA and paulek like this

#70 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 03 August 2016 - 22:05

Nie wiem czy to jest z wyborczej, bo jej nie czytam/nie przeglądam. Co nie zmienia faktu, że tak to wygląda u większości osób co chodzą po ulicy w koszulkach z typowo historyczną narracją.


  • Marek, Sivvy_Brynów and Tankofermentor like this

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#71 Cuba

Cuba
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 03 August 2016 - 22:08

I tak cieszę się, że żyje w kraju, w którym przejawem patologii mniejszej, czy większej jest włożenie patriotycznej koszulki przez ćwierćinteligenta niż jakby miały być jakieś wynaturzenie w stylu chłop przebrany za babę itp. Nie ma też co generalizować bo jak to ktoś ujął - idea jest słuszna.


  • Junior, spdr and paulek like this

#72 TWL64

TWL64
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 03 August 2016 - 23:20

Bo u nas, przez naszą pogmatwaną i zawiłą historię w XX wieku wiele rzeczy zostało postawionych do góry nogami. Nawet oczywiste symbole narodowe i państwowe stały się elementem sporów i konfliktów.

W USA, w kraju przez tak wielu negowanym, wszystko jest "narodowe, krajowe, państwowe", każda organizacja jest "nacional" i naturalnym jest stosowanie flagi, godła, barw itd. Przed domami stoją słupki z flagami, na budynkach mieszkalnych też wiszą symbole narodowe.

U nas niestety taka "codzienna" tożsamość narodowa została w zasadzie zlikwidowana, najpierw przez 45 lat PRL, potem przez parcie (nic dziwnego) do UE.

Upraszczając temat patriotyczny w Polsce są trzy grupy: skrajni prawicowcy, kosmopolici i plankton ideologiczny. Aktualnie koniunktura jest taka, że są marne szanse na przywrócenie sytuacji gdzie przeciętny obywatel ma gdzieś z tyłu głowy wykute, ze jest Polakiem i jest przywiązany do tradycji, symboli itd. Niestety potężny wpływ ma na to sytuacja gospodarcza. Miliony ludzi zmiażdżonych najpierw transformacją ustrojową, a potem krwiożerczym kapitalizmem nie chcą i nie mogą identyfikować się z państwem, które pozbawiło ich człowieczeństwa. Taka sytuacja niestety trwa do dziś, i wcale nie dziwią mnie ciągoty do Niemiec ludzi np. z naszego Górnego Śląska, gdzie wypłaty 2000 zł a w domy trójka dzieci...

 

 

Bo tu nie chodzi o to żeby przeciętny Polak był "Husarzem" szukającym wroga Ojczyzny zawsze i wszędzie, tylko o zwykłą, codzienną, naturalną identyfikacją z lokalnymi wartościami.

 

 

PS. A najbardziej boję się polaryzacji nastrojów społeczeństwa. To niestety aktualnie się dzieje, Jak zaczną się "długie noże" i "brat przeciw bratu" to będzie najgorsze co może nas spotkać w tych czasach.


  • ToJa and spdr like this

#73 Junior

Junior
  • SK1964
  • LokalizacjaKatowice

Posted 04 August 2016 - 08:09

Taaa kurwa, ten obrazek jest tak debilny, ze szok. Nie zdal z historii gdzie pewnie ani w 3 gimnazjum, ani w 3 liceum nie doszedl do czasu PW. Ja tak wlasnie mialem. Jebanie non stop starozytnych rzymian, grekow, rewolucji francuskich i innych chujstw. Dochodzilismy czasem do 1 wś i koniec, brakowalo czasu, a kazdy w klasie na to czekal... 


  • kosa, Bartek84, Simao and 2 others like this

"Bardzo się irytuję kiedy czytam, że GKS wygrał albo przegrał, a potem okazuje się, że chodzi o... GKS Bełchatów. Przepraszam, ale GKS jest tylko jeden, tak samo jak Ruch, Górnik, Wisła, Motor, Lech albo Legia. Z całym szacunkiem, ale kiedy mowa o innych drużynach tak samo się nazywających, powinno dodawać się miasto dla pełnej identyfikacji. Niech Bełchatów osiągnie w polskiej piłce tyle co Katowice - wtedy porozmawiamy."

06 kwietnia 2009, Paweł Czado.


#74 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Posted 04 August 2016 - 09:37

Ja tam IIWŚ miałem, takie samo pierdololo jak w przypadku innych okresów - suche daty i wydarzenia, więc jakoś dużo nie straciłeś. Poza tym, bitwy pancerne jakoś szalenie nie poszerzają horyzontów... jest to fajna sprawa, ale co z tego że ktos będzie wiedział o przebiegu operacji Cytadele?

Co do "starozytnych rzymian, grekow, rewolucji francuskich i innych chujstw" to jak dla mnie są to najważniejsze podstawy w/g których powinno się rozwijać dalszą wiedzę na temat otaczającego świata. Problemem polskiej edukacji jest brak pomysłu na sprzedanie wiedzy uczniom z powodu powszechnego egalitaryzmu i równania poziomu w dół. System edukacji musi być stosunkowo płytki i ogólnikowy aby za duży  odsetek młodzieży  się w tym nie pogubił. Co nie zmienia faktu, że takie "chujstwa" jak np. "Państwo" Platona czy inne metapolityczne pozycje z zakresu funkcjonowania reguł ładu politycznego są absolutnymi podstawami z którymi każdy powinien się zapoznać. Szkoda, aby tak ważne rzeczy zgłębić trzeba działać na własną rękę bądź ewentualnie dobrze trafić z uczelnią wyższą, bo szkolnictwo wyższe bardziej skupia się na nauczaniu "w poziomie" niż w "pionie".


Edited by terror, 04 August 2016 - 09:38.

"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#75 Junior

Junior
  • SK1964
  • LokalizacjaKatowice

Posted 04 August 2016 - 09:49

To racja, wiecej czesto dowiesz sie z Discovery niz lekcji historii :) 

 

Zreszta sam mam problem z historia, bo moi nauczyciele nie bylo zbytnio wybitni, a w technikum babka dyktowala po 10 kartek na lekcje w ogole sensownie nie tlumaczac dlaczego, skad, po co, co z tego pozniej wynikalo...

 

Chodzi mi o to, ze wiecej czasu poswiecamy na "obce" historie nizeli nasza, stad tez wiele osob nie potrafi odpowiedziec na podstawowe pytania typu kiedy rozpoczela sie II WŚ itp. 


  • cysiu likes this

"Bardzo się irytuję kiedy czytam, że GKS wygrał albo przegrał, a potem okazuje się, że chodzi o... GKS Bełchatów. Przepraszam, ale GKS jest tylko jeden, tak samo jak Ruch, Górnik, Wisła, Motor, Lech albo Legia. Z całym szacunkiem, ale kiedy mowa o innych drużynach tak samo się nazywających, powinno dodawać się miasto dla pełnej identyfikacji. Niech Bełchatów osiągnie w polskiej piłce tyle co Katowice - wtedy porozmawiamy."

06 kwietnia 2009, Paweł Czado.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users