Skocz do zawartości


Zdjęcie

Patriotyzm ekonomiczny


90 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 30 grudzień 2015 - 11:37

W poniedzialek po swietach wracalem z silowni z SCC okolo 12 i widzialem, jak w strone centrum handlowego ustawia sie kolejka samochodow. Potem jechalem w strone GK i to samo. W dzien roboczy o 12. Zeby wydac hajs w niemieckim czy francuskim sklepie. Sam jestem ciul, bo posluchalem zlego doradcy i kupilem prezent na swieta w zagranicznym sklepie z bizuteria.

 

Tak wiec, sprobujmy w tym temacie ustalic, gdzie warto kupowac. Jakie "zamienniki" produktow sa dobre.

Wiadomo, ze nie bedziemy biegac nagle w innych butach niz nike czy adidas i kopac innej pilki niz z tych firm. Ale np. jajka, warzywa, owoce, mozna kupowac u swoich, a nie w markecie.

 

Na poczatek polecam tak wlasnie robic. Warzywa i owoce i lokalnego sprzedawcy, nie w Biedronce.

 

Zasadnicze pytanie moje: gdzie kupowac buty, spodnie czy koszule?

Sa sztandy na handlu, kaj tez rzeczy mozna kupic polskie, z fabryki z okolic Lodzi. Gatunkowo dobre, nie trzeba latac do SCC.

 

Mam nadzieje, ze pociagniecie temat. Zaczalbym od dobrych polskich butow.



#2 PRT

PRT
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:09

Dobry temat, ostatnio modny się robi. Ogólnie polecam profil na fejsie "właściciele Polski" i dobrą akcję "Swój do swego po swoje".

Można tam znaleźć zestawienia produktów które są od polskich producentów jak i tych zagraniczncyh.

 

1). https://www.facebook...polski/timeline

 

2). https://www.facebook...oSwoje/timeline



#3 PRT

PRT
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:12

Wkleję przykładowe zestawienia:

10336713_649027191903770_418432263214002

 

 

i teraz banki o których głośno jest ostatnio w temacie Polityka:

 

739748_644250049048151_83977472895935608

 

 

Na prawdę warto zajrzeć tam, bo nie raz się zdziwić można. Jesteś pewny, że to polski produkt, widzisz polską nazwę, a tu surprise, okazuje się że w tamtym roku sprzedane za granicę.



#4 krzyzak

krzyzak
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:24

Kiedyś buty kupowałem w obuwniczym w Bogucicach przy Kościele, na Koszutce przy Sokolskiej, trochę powyżej kina Kosmos. W ostatnich latach w obuwniczym na rogu Warszawskiej i Mielęckiego oraz na Stanisława. Razem z żoną kupiliśmy buty polskich producentów - Otmęt, ESKA, Wojas - chociaż słyszałem ostatnio, że Wojas podobno składany jest w Chinach!??!. Co do poruszanego tematu - wielu ludzi niestety nie interesuje kwestia kraju pochodzenia danego produktu. Patrzą na człowieka jak na kosmitę, jak opowiada im się o rakotwórczych towarach z CHRL. Inni z kolei patrzą z politowaniem i kwitują formułkę w stylu "od chińszczyzny nie ma ucieczki" Zauważyłem też taką prawidłowość, że na metkach bądź znakach graficznych produktów dużymi literami wyszczególnione są dane dystrybutora - najczęściej firmy polskiej, natomiast małymi literkami gdzieś obok "Made in China". lub nawet Made in PRC - którego to skrótu nie każdy oczywiście rozszyfruje.. 



#5 MaciekTZN

MaciekTZN
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTauzen

Napisano 30 grudzień 2015 - 13:44

Tak jak PRT wyżej pisał, bardzo fajna akcja "Swój do swego po swoje"- polecam przejrzeć sobie ich profil na FB, sporo ciekawych zestawień.

Warto zwracać uwagę na kody kreskowe, dla kodów EAN-8 i EAN-13 liczba 590 na początku oznacza, że produkt ten został wyprodukowany w Polsce, ale niekoniecznie oznacza to, że zysk wędruje do polskiej firmy.

I jeszcze coś o aplikacji "Pola":

"Pola powie Ci czy dany produkt opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu"

Link- 
https://www.pola-app.pl



 


Użytkownik MaciekTZN edytował ten post 30 grudzień 2015 - 13:44

  • Naujox lubi to

#6 Crn

Crn
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 16:44

Kiedyś buty kupowałem w obuwniczym w Bogucicach przy Kościele, na Koszutce przy Sokolskiej, trochę powyżej kina Kosmos. W ostatnich latach w obuwniczym na rogu Warszawskiej i Mielęckiego oraz na Stanisława. Razem z żoną kupiliśmy buty polskich producentów - Otmęt, ESKA, Wojas - chociaż słyszałem ostatnio, że Wojas podobno składany jest w Chinach!??!. Co do poruszanego tematu - wielu ludzi niestety nie interesuje kwestia kraju pochodzenia danego produktu. Patrzą na człowieka jak na kosmitę, jak opowiada im się o rakotwórczych towarach z CHRL. Inni z kolei patrzą z politowaniem i kwitują formułkę w stylu "od chińszczyzny nie ma ucieczki" Zauważyłem też taką prawidłowość, że na metkach bądź znakach graficznych produktów dużymi literami wyszczególnione są dane dystrybutora - najczęściej firmy polskiej, natomiast małymi literkami gdzieś obok "Made in China". lub nawet Made in PRC - którego to skrótu nie każdy oczywiście rozszyfruje.. 

 

Jeśli chodzi o polskich producentów butów, którzy szyją w Polsce od podstaw to na pewno można dodać Badure z Wadowic, Ryłko z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Gino Rossi ze Słupska.



#7 rabin

rabin
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • Lokalizacjawojkowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:01

Chcesz kupić dobre buty ze skóry z naszej produkcji ....przyjdź na dobre targowisko ,np. w Dąbrowie ,męskie buty ze skóry są po 100-150zł ..tam nie musisz nikogo dodawać bo jest całe zagłębie obuwnicze męskie (żarki,myszków) oraz damskie (częstochowa,białobrzegi)

#8 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:11

adres daj.

Ja polecam, jak ktos ma blisko, handel na Goduli w Rudzie Slaskiej. Zaraz obok C.H. Plaza.

Kupilem tam spodnie, szyte w lodzkim, od takiego typa co po prostu kupuje hurtowo i sprzedaje. Wzialem 3 pary, cene dalo sie zbic, jak to na handlu. Znajomi pytali "gdzie kupiles takie zajebiste spodnie", "na handlu w Rudzie". "Niemozliwe".

 

To jest tez dziwne zjawisko, ze ludzie mysla, ze na handlu sa produkty dla bezdomnych, a dobra jakos jest w centrum handlowym.

Znam sytuacje z bardzo wiarygodnego zrodla, ze w SCC w Royal Collection byly ciuchy typu la coste czy hilfinger z turcji, zwykle podroby.


Użytkownik Mayek edytował ten post 30 grudzień 2015 - 17:11


#9 _es

_es
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaSiemianowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:16

Ubrania męskie - Bytom.


  • Foxu lubi to

#10 rabin

rabin
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • Lokalizacjawojkowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:21

http://www.sktdg.pl/

i tak jest z większością ciuchów ,butów ,mebli ...na targu dostaniesz towary o dużo lepszej jakości niż w sieciówkach ,oczywiście w galeriach są też sklepy z rzeczami z górnej półki których na targu nie znajdziemy ,ale buty(nasze ze skóry) ,jeansy (nasze tj.stanley,dakota,vankle produkowane w rawie mazowieckiej) oraz meble (zazwyczaj z radomska) kupuje na targu bo biją na łeb wszystkie ccc,diversy,housy,zary itp.

#11 Junior

Junior
  • SK1964
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:39

Jak meble to tylko targ. Bierzesz katalog Agaty, IKEI lub innych fajnych wzorow, jedziesz na targ i chop Ci robi to za 50-70% ceny w katalogu.


  • Eric Cantona lubi to

"Bardzo się irytuję kiedy czytam, że GKS wygrał albo przegrał, a potem okazuje się, że chodzi o... GKS Bełchatów. Przepraszam, ale GKS jest tylko jeden, tak samo jak Ruch, Górnik, Wisła, Motor, Lech albo Legia. Z całym szacunkiem, ale kiedy mowa o innych drużynach tak samo się nazywających, powinno dodawać się miasto dla pełnej identyfikacji. Niech Bełchatów osiągnie w polskiej piłce tyle co Katowice - wtedy porozmawiamy."

06 kwietnia 2009, Paweł Czado.


#12 artek

artek
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:41

Zdecydowanie meble tylko w Będzinie.

#13 rabin

rabin
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • Lokalizacjawojkowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:51

dlatego jak myślicie o patriotyzmie ekonomicznym to zapierdalać na targ ,a nie stać jak zjeby 40min żeby wjechać do silesi ...macie tego w chuj w koło ...
Będzin środa,sobota 7-12
Dąbrowa czwartek,niedziela 9-16
Ruda-Wirek czwartek 8-12
itd.
  • ToJa lubi to

#14 Atest

Atest
  • SK1964
  • LokalizacjaEKSTRAKLASA ALBO ŚMIERĆ

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:52

Rabin co tam sprzedajesz?



#15 rabin

rabin
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • Lokalizacjawojkowice

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:53

dwa razy mi busa robiłeś i jeszcze nie wiesz ;)

#16 Naujox

Naujox
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:56

Rabin co tam sprzedajesz?

Wycieczki do Jerozolimy.


"Rozwój polega na tym, że nieliczni przekonują wielu. Nowe myśli muszą się gdzieś pojawić, zanim będą mogły stać się poglądami większości." - Friedrich August von Hayek

http://imgur.com/WO4QcqL.png

#17 Atest

Atest
  • SK1964
  • LokalizacjaEKSTRAKLASA ALBO ŚMIERĆ

Napisano 30 grudzień 2015 - 17:58

Wycieczki do Jerozolimy.

 

Rozerwiesz się na miejscu.



#18 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 30 grudzień 2015 - 19:22

meble tez kupilem na targu w Rudzie. Wystawiaja sie tam sprzedawcy, mozna wszystko uzgodnic, cene wczesniej dogadac, kanape mi zrobili na wymiar, obicie krzesel pod kolor kanapy, w chuj zadowolony jestem. I zarobila polska firma a nie fiuty z ikei. Teraz zaluje, ze robie zakupy w castoramie, bo to angole,

PSB nie ma w Katowicach, wie kto czy w okolicy jest cos polskiego a'la Castorama?



#19 ToJa

ToJa
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:18

dlatego jak myślicie o patriotyzmie ekonomicznym to zapierdalać na targ ,a nie stać jak zjeby 40min żeby wjechać do silesi ...macie tego w chuj w koło ...
Będzin środa,sobota 7-12
Dąbrowa czwartek,niedziela 9-16
Ruda-Wirek czwartek 8-12
itd.

Mysłowice - wtorek, piątek

Tychy (koło browaru) - środa, sobota
Tychy, Piłsudskiego - poniedziałek - sobota

Lędziny - czwartek, sobota

Załęże, chyba cały tydzień

 

Meble, dywany i ciuchy na targach mają bardzo dobrej jakości. I jak ktoś myśli że to miejsca zakupu dla ubogich to jest debilem. 

 

 

PSB nie ma w Katowicach, wie kto czy w okolicy jest cos polskiego a'la Castorama?
 

Chodzi Ci o to? http://www.grupapsb....y=&SearchFull= 


Ja to w sumie dobra dziewczyna jestem. 
Tylko ludzie czasem mnie wkur*iają...


#20 Mayek

Mayek
  • SK1964

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:23

tak, chodzi o to. Nie wiem tylko na jakiej zasadzie to dziala. Bo raczej nie na takiej, ze dostane wszystko co chce w tym wspolpracujacym sklepie np. w Myslowicach.



#21 ToJa

ToJa
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:49

Kiedyś jak byłam w Mrówce w Imielinie to była dość dobrze zaopatrzona, więc chyba z całą resztą współpracujących będzie podobnie.


Ja to w sumie dobra dziewczyna jestem. 
Tylko ludzie czasem mnie wkur*iają...


#22 Silence

Silence
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaTauzen/Gliwice

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:51

Co niedziela na giełdzie samochodowej w Sośnicy stoją z meblami,stołami,komodami etc.Wszystko na wymiar,fachowa porada,dowóz do kilenta.Wszystko od polskich producentów mebli.


Fortuna Favet Fortibus

#23 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:48

Jeżeli chodzi o ciuchy to:

Przy przygotowywaniu tego tekstu uświadomiłem sobie jak wiele mamy dobrych, rozpoznawalnych firm z rodzimego rynku z sektora odzieżowo-obuwniczego. Poza wyjątkami w kilku kategoriach (np. obuwie sportowe), nasze marki z powodzeniem walczą z wielkimi światowymi gigantami, a wiele z nich ma pozycje dominujące na rynku

 

http://mrvintage.pl/...ienes-znac.html


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 


#24 Smoke

Smoke
  • Zarejestrowani użytkownicy
  • LokalizacjaKoszutka

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:53

MrVintage-pl-Polskie-marki-1.jpg

 

 

każda z sieciówek odzieżowych (Diverse, Carry, Cropp, Reserved itd) z grafiki powyżej szyje się BEZ WYJĄTKÓW w Chinach. (edycja/ zdarzał się Bangladesz jeszcze)

 

Polski to one mają kapitał, choć obawiam się, że w wielu przypadkach to i tak siano z funduszy inwestycyjnych, niewiadomego pochodzenia ;)


Użytkownik Smoke edytował ten post 30 grudzień 2015 - 22:01

SPM SKK


#25 terror

terror
  • Zarejestrowani użytkownicy

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:58

To kiepsko.

W sumie wychodzi na to, że nie ma w co się ubrać.

 

 

ps: Choć ostatnio na allegro kupiłem dobrej jakości skarpety z Łowicza :chamisko:

Eltom - firma rodzinna, polecam ;-)


"Jesteśmy naszymi przodkami, naszymi mistrzami, naszymi starszymi. Jesteśmy naszymi książkami, naszymi obrazami, naszymi posągami, naszymi krajobrazami"  -  Charles Maurras

 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych